Naga Markets

vitalik ButerinVitalik Buterin stojący za drugim co do wielkości projektem kryptowalutowym podzielił się własną wizją tego, jak mogą wyglądać protokoły warstwy 3 (L3) w przyszłości. Znane obecnie warstwy 2 (L2) koncentrują się na zwiększaniu skalowalności. Według współzałożyciela Ethereum nowsze wersje powinny służyć innym celom. 

  • Vitalik Buterin podzielił się z entuzjastami branży blockchain swoją wizją L3
  • W opinii tego rosyjsko-kanadyjskiego programisty nowe wersje protokołów będą miały sens istnienia tylko wtedy, gdy zapewnią inne funkcjonalności niż L2
  • Chcesz kupić bądź sprzedać BTC, ETH lub jakakolwiek inną kryptowalutę? Zapoznaj się z ofertą cashify, siecią kantorów umożliwiającą wymianę ponad 460 kryptowalut

Vitalik Buterin dzieli się własną wizją L3

28-letni programista stojący za drugą co do wielkości kryptowalutą odniósł się do koncepcji L3, podkreślając, iż temat ten często powraca podczas rozmów o L2. Ze względu na to, że stworzono protokół warstwy 2, który zakotwicza się w warstwie 1 ze względów na bezpieczeństwo i dodaje skalowalność, to samo można by uzyskać, tworząc warstwę 3, która zakotwicza się w warstwie 2 oraz dodaje jeszcze większą skalowalność.W opinii Vitalika Buterina taka koncepcja nie miałaby sensu. Wyszedł on bowiem z założenia, że nowe pomysły związane z L3, które by nadawały jej inne funkcje, niż posiada L2, są lepsze. 

L2 wykorzystuje się głównie do poprawy skalowalności L1, przy użyciu technologii Rollup z wiedzą zerową. Według współzałożyciela Ethereum ,,architektura skalowania trójwarstwowego polegająca na ułożeniu na sobie tego samego schematu skalowania, zazwyczaj nie działa dobrze’’. 

Programista ten widzi jednak potencjał w trójwarstwowej architekturze, w której L2 i L3 mają różne cele. 

cashifyChcesz kupić bądź sprzedać Bitcoina (BTC)? Skorzystaj z oferty cashify, sieci kantorów umożliwiających wymianę ponad 460 kryptowalut.
SPRAWDŹ NAS >>

Możliwe przypadku użycia L3

Wśród potencjalnych przypadków wykorzystania protokołów warstwy 3 Vitalik Buterin wymienił ,,dostosowaną funkcjonalność’’. W tej koncepcji aplikacje wykorzystywałyby dowody zerowej wiedzy do przesyłania transakcji chronionych warstwy 2. 

Inną możliwością byłoby skalowanie niestandardowe dla aplikacji, które nie chcą wykorzystywać Ethereum Virtual Machine (EVM) do wykonywania obliczeń. Według współzałożyciela ETH L3 mogą być także używane do skalowania za pomocą technologii odpornej na zerową wiedzę – Validiums. 

XTB

Mimo wielu koncepcji związanych z warstwami 3 nadal nie jest jasne, czy mogłyby one być wydajniejsze, niż obecny model L2 w przypadku tworzenia niestandardowych aplikacji na Ethereum. Vitalik Buterin zwrócił uwagę na to, iż transakcje mogą być realizowane tanio i łatwo między dwoma warstwami L2. 

Wśród argumentów przemawiających na korzyść L3 rosyjsko-kanadyjski programista wymienił natomiast to, iż ,,model trójwarstwowy pozwala na istnienie całego podekosystemu w jednym zestawieniu, co umożliwia bardzo tanie operacje między domenami w tym ekosystemie, bez konieczności przechodzenia przez kosztowną warstwę 1”.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułTrue Games Syndicate S.A. informuje o zakończeniu zapisów w ramach pierwszej transzy emisji z prawem poboru
Następny artykułKryptowalutowy market maker Wintermute okradziony na 160 mln dol.!
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here