Naga Markets

vitalik ButerinWspółtwórca Ethereum – Vitalik Buterin – jest zdania, że ​​samotnych walidatorów, którzy postanawiają nie uwzględniać niektórych transakcji, powinno się „tolerować”. Uważa, że jest to potrzebne, by nie doprowadzić do sytuacji, w której Ethereum stanie się „policją moralności”.

Tolerancja w środowisku walidatorów

W dniu 17 października opublikowano nowy wątek, w którym zapytano, co powinno się wydarzyć w sytuacji, gdy jakiś samotnie działający walidator, przebywający w kraju będącym w stanie wojny z innym państwem, postanowi nie przetwarzać danej transakcji, ponieważ obejmuje ona darowizny na rzecz wrogiej strony.

Do dyskusji włączył się współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin. Jego zdaniem, odpowiedzialność w kwestii cenzury powinna być uzależniona od poziomu wykroczenia.

Post dosyć szybko przyciągnął sporą uwagę, ponieważ Buterin tłumaczył w wątku, że jakakolwiek inna postawa mogłaby potencjalnie sprawić, że doszłoby do przekształcenia społeczności Ethereum w policję moralności:

W Ethereum działającym w oparciu o algorytm Proof-of-Stake (PoS) to walidatorzy decydują, jakie transakcje uwzględnić w swoich blokach.

W pewnym momencie do wątku dołączył Martin Köppelmann – współzałożyciel Gnosis i wieloletni deweloper zdecentralizowanych aplikacji Ethereum. Stwierdził on, że należałoby tolerować walidatorów w przedstawionej sytuacji, jednakże zwrócił uwagę na to, że cenzura w blockchanie Ethereum zaczęła się zwiększać po the Merge.

Mimo że w wątku omówiono tak naprawdę hipotetyczny scenariusz, to wątpliwości i obawy dotyczące cenzury w sieci Ethereum w ciągu ostatnich dni mocno wzrosły. 51% bloków Ethereum spełniało wymogi standardów amerykańskiego Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) od dnia 14 października. Przekaźniki MEV-Boost zaczęły swoją pracę przy Ethereum na miesiąc po przejściu sieci na Proof-of-Stake.

Handluj kryptowalutami w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Przekaźniki MEV-Boost to scentralizowane jednostki, które funkcjonują jako zaufani mediatorzy między osobami wydobywającymi kolejne bloki a deweloperami. Wszyscy walidatorzy Ethereum mają możliwość zlecenia produkcji bloków innym konstruktorom. Po tym jak Ethereum przeszło pomyślnie przez the Merge, przekaźnikowi MEV-Boost umożliwiono wprowadzenie do ekosystemu większą grupę osób zatwierdzających bloki.

JSlava Demchuk, dyrektor generalny i współzałożyciel AMLBot, stwierdził niedawno, że aktualizacja Ethereum może dostarczyć środowisku nowych rozwiązań w kwestii przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i oraz systemów weryfikacji klientów, czyli Know Your Customer (KYC) w branży kryptowalutowej. Demchuk stwierdził wtedy:

Organy regulacyjne w USA coraz częściej wyrażają obawy dotyczące ogromnych kwot krążących w DeFi bez żadnej kontroli. Ponieważ blockchain Ethereum służy jako główny łańcuch dla większości tokenów, jego niedawna zmiana z PoW na PoS może być wykorzystana jako argument za ich próbami wpłynięcia na (przynajmniej część) zdecentralizowanego rynku.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułGAMIVO i Żabka z nową akcją promocyjną
Następny artykułPrognoza kursu funta: mocny spadek w ciągu 3 miesięcy, uważa Goldman Sachs
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here