Naga Markets

Dyrektor generalny firmy Visa nie traci wiary w to, że wdrożenie rozwiązań opartych o technologię blockchain do struktur działania jego firmy, jest kwestią czasu. Połączenie rozwiązań, jakie oferuje technologia łańcucha bloków z usługami oferowanymi przez giganta z rynku kart płatniczych może doprowadzić do powstania ”płatności nowych generacji”.

Visa otwarta na wykorzystanie nowych aktywów

Podczas dorocznego spotkania akcjonariuszy firmy Visa, które miało miejsce w dniu 24 stycznia, ustępujący z dotychczasowego stanowiska dyrektor generalny Al Kelly podzielił się planami wdrożenia nowych technologii. Kelly wypowiedział się m.in. na temat zaimplementowania takich aktywów, jak cyfrowe waluty Banku Centralnego (CBDC) oraz prywatne stablecoiny.

W swoim raporcie serwis San Francisco Business Times cytuje Kelly’ego w następujących słowach:

To wszystko jest na bardzo wczesnym etapie, ale nadal wierzymy, że monety typu stablecoin i waluty cyfrowe Banku Centralnego mogą potencjalnie odegrać znaczącą rolę w przestrzeni płatności, a my prowadzimy wiele inicjatyw w tej sprawie.

Nie od dziś wiadomo, że gigant z rynku płatności mocno interesuje się nowymi technologiami, których wykorzystanie jest innowacyjne w sektorze finansów. Visa wielokrotnie wykazywała wiarę w to, że kryptowaluty i blockchain są kluczowe dla rozwoju działań firmy.

Dokonaliśmy nieistotnej kwoty inwestycji w fundusze i firmy kryptowalutowe, ponieważ staramy się inwestować w ekosystem płatności – dodał ustępujący ze stanowiska dyrektor generalny.

Co więcej, Kelly przekazał, że na bilans obrotów Visa nie miały wpływu wydarzenia oraz pewne „głośne awarie”, które w minionym roku doprowadziły do zatrzęsienia na rynku cyfrowych aktywów.

Nie odnotowaliśmy żadnych strat kredytowych w związku z tymi awariami […] We wszystkim, co robimy, jesteśmy bardzo skoncentrowani na utrzymaniu integralności systemu Visa i całego ekosystemu płatności oraz oczywiście na reputacji naszej marki stojącej za zaufaniem – powiedział CEO Visa w trakcie w szczytu akcjonariuszy.

Bossa

Co za tym idzie, firma od kilku lat pracuje nad wdrożeniem interoperacyjności blockchaina w celu usprawnienia przeprowadzanych jej pośrednictwem transakcji. W 2021 roku badacze Visa rozpoczęli prace nad dedykowanym ku temu projektowi, który został nazwany Universal Payment Channel (UPC). W pewnym momencie inicjatywa ta stanęła w miejscu i od 12 miesięcy Visa nie informuje o postępach nad projektem.

Capital.com
 

Pod koniec zeszłego roku firma ogłosiła, że jest w trakcie przygotowania planu, który miałby umożliwić automatyczne płacenie rachunków środkami przechowywanymi w cyfrowych portfelach Ethereum. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Co ciekawe, Visa w październiku ogłosiła partnerstwo z giełdą kryptowalut FTX oraz serwisem Blockchain.com. Te współprace zostały nawiązane w celu wprowadzenia kryptowalutowych kart debetowych powiązanych z rachunkami klientów platformy. Współpraca z FTX oczywiście została rozwiązana w wyniku bankructwa giełdy, aczkolwiek kooperacja z drugim podmiotem nadal jest aktualna.

Najnowszy roczny raport od Visa za 2022 rok obejmuje dane wyłącznie do dnia 30 września, czyli około pięciu tygodni przed upadkiem FTX. Jak przekazała firma, więcej informacji może zostać ujawnionych w dniu 26 stycznia.

Zarząd Visa przyjazny kryptowalutom

W dniu 1 lutego stanowisko nowego prezesa Visa obejmie Ryan McInerney. Zastąpi on  oficjalnie Ala Kelly’ego, który pozostanie jednak w firmie jako prezes wykonawczy. Według doniesień nowy CEO firmy jest równie dobrze nastawiony do sektora cyfrowych aktywów, jak jego poprzednik.

Podczas wywiadu, którego udzielił serwisowi Fortune w listopadzie, McInerney twierdził, że Visa wciąż ma „14 bilionów dolarów gotówki, którą konsumenci mogą wydać, a którą można zdigitalizować”. Wtedy zapowiedział, że ich zespół stale prowadzi badania, jak można najlepiej wykorzystać płatności kryptowalutowe na korzyść firmy.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBitcoin przed ryzykiem dwóch dni spadków z rzędu pierwszy raz w tym roku
Następny artykułUSD/CAD z szansą na dalsze spadki. Wykres dnia Vantage
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.