Naga MarketsFrancois Villeroy de Galhau
Francois Villeroy de Galhau

Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe w zeszłym miesiącu i zgodził się na wznowienie zakupów obligacji, co wywołało podział, gdyż takim działaniom sprzeciwiła się ponad jedna trzecia Rady Prezesów ustalających stopy procentowe, niezwykle wysoki poziom sprzeciwu dla organu zwykle kolegialnego. Jednak EBC w pełni wdroży wrześniowy pakiet stymulacyjny pomimo nieznacznych nieporozumień członków banku. Dodatkowo szerszy przegląd ram polityki banku jest mile widziany, powiedział w środę szef francuskiego banku centralnego Francois Villeroy de Galhau.


Cel inflacyjny EBC nie został osiągnięty przez ostatnie 6 lat

Podczas posiedzenia 12 września 2019 roku, Europejski Bank Centralny (EBC) zdecydował się obniżyć stopę depozytową o 10 punktów bazowych do poziomu 0,5% i utrzymać pozostałe stopy na niezmienionym poziomie. Instytucja zdecydowała również o ponownym aktywowaniu programu skupu aktywów (QE) od 1 listopada, przy poziomie 20 miliardów euro miesięcznie, bez podania granicznej daty programu.

Nie mam wątpliwości: jesteśmy zaangażowani, a cały pakiet zostanie wdrożony. Czas zamknąć dotychczasowy rozdział i przejść do przyszłości – powiedział podczas wykładu uniwersyteckiego Villeroy, który również był przeciwny zakupom aktywów.

Kilku członków Rady Prezesów, w tym szefowie banków centralnych Niemiec, Austrii i Holandii, otwarcie skrytykowało decyzję Mario Draghiego w ostatnich tygodniach, wzbudzając niezwykłą debatę i wątpliwości na rynkach dotyczące determinacji EBC do dalszych działań. Prezes EBC Mario Draghi odchodzi z urzędu pod koniec miesiąca, a przyszła prezes EBC Christine Lagarde już obiecała przegląd ram polityki banku. Villeroy uważa, że taki krok byłby „bardzo mile widziany”.

Obserwatorzy EBC mogą interpretować, że mamy ukryte cele. Zrewidowaliśmy nasze prognozy, ale być może nie wystarczająco mocno… musimy zwiększyć symetrię – powiedział Villeroy, który zasiada również w Radzie Prezesów EBC.

EBC ustalił swój cel na 2% od 2013 r., a jego prognozy sugerują, że może go nie osiągnąć w nadchodzącym roku, co skłoniło niektórych prezesów do całkowitego przemyślenia sensu samego celu. Villeroy dodał, że problemem EBC nie jest sam poziom docelowy inflacji.

Nie sądzę, aby na tym etapie naszym problemem było „blisko, ale poniżej 2%”. Istnieją pewne niejasności, co do dotychczasowego celu – podsumował.

Kurs euro kontynuuje aprecjację względem dolara

Notowania pary walutowej EUR/USD wzrosły od początku października o 1,69 procent i najprawdopodobniej wkrótce przetestują wrześniowy szczyt 1,1114. Jego pokonanie otworzy drogę do sierpniowego maksimum 1,1250, a w konsekwencji otworzy drogę do tegorocznego szczytu 1,1570. Jednak aby tak się stało dolar musiałby znaleźć się pod presją sprzedających. Z drugiej strony ponowny spadek poniżej 1,10 mógłby ponownie przywrócić presję podaży z celem na roczne minimum 1,0880.

Kurs euro do dolara w czwartek na interwale dziennym źródło 17 10 19
Kurs euro do dolara w czwartek na interwale dziennym źródło tradingview.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here