Bez wątpienia popularność rynku kryptowalut zadziwia nawet najbardziej sceptycznie nastawionych do takich nowinek. Jednak ekstremalne wzrosty wyceny jakie notują niektóre z monet nie są tak ważne jak to co za nimi stoi. Technolo teraz nazywana jest rewolucją na miarę Internetu i wielu pokłada w niej wielkie nadzieje. Wśród zwolenników nowego trendu znajdziemy również zespół twórców VeChain.
SPIS TREŚCI:
VeChain – co to jest?
VeChain to, jak przekonują autorzy największa platforma oparta o łańcuch bloków oferująca usługę Blockchain-as-a-Service. Na czym ona polega? Aby to wyjaśnić musimy cofnąć się do początku.
Blockchain dla każdego dzięki VeChain
Wikipedia opisuje technologię blockchain następująco: zdecentralizowana i rozproszona baza danych w modelu open source w sieci internetowej o architekturze peer-to-peer (P2P) bez centralnych komputerów i niemająca scentralizowanego miejsca przechowywania danych, służąca do księgowania poszczególnych transakcji, płatności lub zapisów księgowych.
Dalej znajdziemy zapis, jakoby blockchain był publicznym i jawnym rejestrem do którego dostęp może uzyskać każdy. I jest to prawda… choć nie do końca. Bowiem niektóre firmy nie chcą poświęcać środków na stworzenie własnego łańcucha – brakuje im gotówki lub wiedzy do tego potrzebnej. W tę niszę próbuje się wpasować VeChain.
Platforma umożliwia tworzenie bezpiecznych i przejrzystych kontraktów oraz aplikacji, których zastosowanie jest naprawdę szerokie – od medycyny, poprzez usługi prawne, finanse na handlu kończąc. Dzięki BaaS VeChain tworzy ekosystem dla przedsiębiorców z całego świata.
Fundacja VeChain i jej partnerzy
VeChain to także powstała w 2017 roku w Singapurze organizacja non-profit, której głównym celem jest rozwój platformy. Jak przekonuje zespół VeChain społeczność blockchain dąży do zagwarantowania wysokiego stopnia autonomii lub decentralizacji poszczególnych projektów, umożliwiając użytkownikom zabranie głosu w każdej kwestii dotyczącej ich rozwoju i kształtu. Takie zachowanie jest jednak nieskuteczne ze względu na różnorodność opinii, co nie sprzyja ciągłemu i niezagrożonemu rozwojowi technologii Blockchain.
Fundacja VeChain zarezerwowała więc sobie prawo do doboru partnerów, którzy podzielają wizję zespołu i chcą wesprzeć platformę czy to poprzez umożliwienie jej codziennej pracy czy też poprzez dalszy rozwój. Fundacja w ostatnich dwóch latach zdołała pozyskać partnerów o zasięgu globalnym. Wśród nich znalazły się takie przedsiębiorstwa jak Renault, Microsoft czy PwC.
Token VeChain
VeChain nie może obejść się bez swojego tokenu nazwanego identycznie jak platforma i oznaczonego skrótem VEN. Jest on oparty o blockchain Ethereum jednak na obecnym etapie rozwoju platformy nowy token jest już tak dalece zmodyfikowany przez zespół pracujących nad nim programistów, że można mówić o samodzielnym łańcuchu.
VEN wykorzystywane jest jako główny środek płatniczy i paliwo dla wszystkich aplikacji utworzonych na platformie. Maksymalna podaż VEN wynosi równy miliard tokenów, z których 70% jest swobodnie wymienialne. Pozostała część zarezerwowana jest dla zespołu projektowego, który dba o to by cała platforma pozostała stabilna również w przyszłości, gdy liczba jej użytkowników będzie większa. VEN można nabyć na część z popularnych giełd kryptowalut:
Kurs VeChain
Wykres VeChain