Naga Marketsvaroufakis-giannis-660_3Grecki minister finansów jest obecnie w Niemczech, a jego komentarze mogą przyciągnąć dużo uwagi. Na konferencji prasowej, w której uczestniczył razem z Wolfgangiem Schaeublem (niemieckim ministrem finansów), Yanis Varoufakis porównał obecną sytuację Grecji do Niemiec na początku lat 30., tuż przed przejęciem władzy przez Hitlera.


“Niemcy muszą zrozumieć, co to znaczy utknąć w pętli deflacji oraz potężnym zadłużeniu” – mówił Varoufakis. “Gdy wrócę do domu, będę w kraju, gdzie trzecią największą siłą polityczną nie jest partia neonazistowska, ale czysto nazistowska” – dodaje.

Te artykuły również Cię zainteresują
Mowa o Złotym Świcie, ekstremistycznej ultraprawicowej partii, która zajęła trzecie miejsce w greckich wyborach. Partia ta zdobyła 6,3% głosów i zajmuje 17 miejsc w 300-osobowym parlamencie. Relacje z faszystowskich wieców organizowanych przez Złoty Świt odbiły się szerokim echem w wiadomościach na całym świecie w 2012 i 2013 roku.

We wczesnych latach 30., Niemcy przeszły przez fazę głębokiej inflacji, podobnie jak Grecy teraz (choć sytuacja niemiecka była znacznie bardziej poważna). Kryzys ekonomiczny sprawił, że zwiększyło się poparcie ludności dla partii faszystowskiej. W 1928 roku naziści zdobyli 2,6% głosów, a w 1932 już 32,3%. Słowa Varoufakisa nie biorą się znikąd.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here