Naga Markets„Jeśli nie wiesz kto jest frajerem na giełdzie to sam nim jesteś”

vantharp
Moim zdaniem najlepsza książka jaką napisano o inwestowaniu na giełdzie

Giełda, wolność i pieniądze – Poradnik spekulanta

Jesteś już na giełdzie kilka miesięcy, a być może nawet kilka lat. Masz dużo wiedzy na temat funkcjonowania rynków finansowych oraz poznałeś wiele różnych ciekawych i błyskotliwych teorii giełdowych. Być może nawet opracowałeś własną, autorską strategię inwestycyjną, optymalnie dopasowaną do Twojej osobowości, dzięki której masz pierwsze sukcesy finansowe i zarobiłeś 100%, 200% lub więcej w bardzo krótkim czasie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednocześnie masz cały czas głębokie poczucie, że czegoś w Twojej grze brakuje. Nie masz całkowitej pewności, że idziesz właściwą drogą. Zarabiasz, być może nawet całkiem dużo i szybko, ale cały czas masz wrażenie, że nie do końca rozumiesz co tak naprawdę jest prawdziwą przyczyną zmian na Twoim koncie inwestycyjnym. Nie potrafisz prawidłowo ocenić czy nawet oszacować wyników, jakie osiągniesz w dłuższym okresie czasu, na przykład w najbliższym roku. Chociaż nie chcesz się do tego przyznać, nawet przed samym sobą, tak naprawdę czujesz się na giełdzie bardzo niepewnie, regularnie zdarza się, że jesteś zaskoczony i zdziwiony, a przeważnie jesteś zdenerwowany i zagubiony.

Jest to na pewno dobry moment aby przeczytać książkę dr Van Tharpa „Giełda, wolność i pieniądze”. Moim zdaniem największą jej wartością jest odpowiedź na pytanie co tak naprawdę decyduje o zysku i stracie w dłuższym terminie czasu. Dr Van Tharp bardzo szczegółowo i w przekonywujący sposób, posiłkując się wieloma przykładami, tłumaczy czym tak naprawdę jest Święty Graal na giełdzie oraz jakie działania należy podejmować każdego dnia aby zbliżyć się do niego możliwie jak najbardziej.

W moim przypadku książka „Giełda, wolność i pieniądze” była zakończeniem etapu romantycznego na giełdzie i zapoczątkowała okres pragmatyczny, który trwa do dnia dzisiejszego. Zniknęły wątpliwości, rozterki, poczucie zagubienia i niepewności. Zastąpiła je spokojna, sumienna praca, przeważnie nudna i beznamiętna, która jednak z miesiąca na miesiąc, z roku na roku, sprawia, że mój system inwestycyjny, który nazwałem Czarodziejka, obecnie w wersji 3.0, jest coraz lepszy i daje coraz lepsze wyniki. Nawet jeżeli czasami pojawiają się jakieś emocje, to szybko znikają, bo mam głębokie przekonanie, że są szkodliwe, zaciemniają obraz sytuacji i zasadniczo nie ma z nich żadnego pożytku. Silnych wrażeń i niesamowitych doznań szukam w innych miejscach.

“Swoje prawdziwe doświadczenie giełdowe liczę dopiero od momentu, gdy przeczytałem tę książkę. Lektura tej pozycji uświadomiła mi jak tak naprawdę działa giełda i starła moje wcześniejsze doświadczenia w proch.” Paweł Biedrzycki, strefainwestorów.pl


“Na pewno jest to jedna z najważniejszych książek, dla wszystkich, którzy chcą zarabiać, a nie bawić się na giełdzie.” Grzegorz Zalewski

Słuchając graczy na rynku Forex oraz czytając  ich dyskusje na forach internetowych często przypomina mi się chińska opowieść o sześciu ślepcach, którzy próbowali określić za pomocą dotyku jak wygląda słoń. Pierwszy z nich dotknął ucha i powiedział „Słoń jest jak wielki wiatrak”. Drugi z nich dotknął boku słonia i powiedział: „Nie, słoń jest jak ściana”. Trzeci, dotknąwszy nogi, powiedział: „ Nie, słoń jest jak słup”.  Czwarty dotknął nosa i rzekł: „Słoń jest jak wielka, wisząca gałąź drzewa”. Piąty dotknął kłów słonia i powiedział: „Słoń jest jak wielki róg wystający z wielkiej paszczy”. Na koniec szósty z nich dotknął ogona i powiedział: „Nie, słoń jest jak duża miotła wystająca ze ściany”.

Gdyby udało im się zebrać wszystkie informacje w jedną całość, otrzymaliby całkiem dobry opis słonia. Jednak przeważnie tylko się kłócą, każdy chce przekonać innych do swoich racji i nawet jeżeli wszyscy mają konkretne dowody na poparcie swoich teorii, żaden nie rozumie istoty zjawiska. Jednocześnie dzięki książce dr Van Tharpa „Giełda, wolność i pieniądze” bardzo łatwo zrozumieć, że upieranie się przy swoich racjach jest przeważnie drogą donikąd na rynkach finansowych. Nie istnieje tylko jeden punkt widzenia, poza tym Nasze spojrzenie jest przeważnie bardzo subiektywne, zniekształcone poprzez Nasze emocje, uprzedzenia, przekonania oraz doświadczenia. Moim zdaniem dr Van Tharp bardzo dobrze, szczegółowo, spokojnie, obiektywnie i z dystansem opisuje w swojej książce „jak naprawdę wygląda słoń”.

Dobra recenzja powinna również zawierać krytykę, wytykać wady i niedociągnięcia, ale w tym wypadku jest to naprawdę trudne. Na pewno autor nie opisuje wszystkich ważnych zagadnień, dość mało miejsca poświęca na problemy związane z testowaniem systemów inwestycyjnych oraz bardzo ogólnikowo opisują kwestię dyscypliny w trakcie gry. Ale dr Van Tharp sam mówi, że robi to celowo. I w sumie tyle. Jednak na pewno warto zauważyć, że nie jest to książka dla osób bardzo początkujących. Jeżeli dopiero zaczynasz, prawdopodobnie jej nie docenisz.

Jeżeli  jednak jesteś osobą co najmniej średnio zaawansowaną, przeczytaj książkę “Giełda, wolność i pieniądze” możliwie jak najszybciej. Nie bądź frajerem na giełdzie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here