Naga Markets

Value najlepsze w 2022. Na długą metę wygrywa QualityUbiegły rok stał pod znakiem silnych rozbieżności w stopach zwrotu między poszczególnymi globalnymi indeksami „czynnikowymi” MSCI. Jednym z aspektów zyskującego na popularności globalnego inwestowania są tzw. czynniki (ang. factors), czyli pewne cechy wyróżniające poszczególne grupy spółek, które mają służyć poprawie stóp zwrotu (lub poprawie stosunku zysku do zmienności) przy wyborze akcji do portfela.

Jak wypadają dane statystyczne?

W ostatnich latach badania naukowe nad czynnikami inwestycyjnymi poszły daleko do przodu i oprócz tego tradycyjnego podziału wyróżnia się cały szereg innych czynników. Jak poszczególne „czynniki” poradziły sobie w trudnym ubiegłym roku i jak wyglądają dostarczone przez nie stopy zwrotu w horyzoncie 5, 10 i 25 lat?

Źródło: qnews.pl

Podczas gdy będący punktem odniesienia globalny indeks MSCI World przyniósł w 2022 rezultat na poziomie -17,7 proc. (z uwzględnieniem dywidend), to wyniki poszczególnych indeksów czynnikowych potrafiły radykalnie odbiegać od tego rezultatu. Najdotkliwiej zawieruchę ubiegłego roku, związaną ze wzrostem stóp procentowych, odczuły spółki „wzrostowe”. Ich indeks (MSCI World Growth) stracił aż 29,1 proc. Notabene był to dla niego rok najgorszy od 2008 i zarazem drugi najgorszy w całej historii benchmarku sięgającej 1974 roku!

Negatywnie wyróżnił się też (-21,9 proc.) indeks modnych w poprzednich latach spółek „jakościowych” (MSCI World Quality), czyli w dużym skrócie mogących się pochwalić mocnymi fundamentami.

Zobacz również: Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów

Pojawia się jednak pytanie czy rezultaty za ubiegły rok należy traktować jako długoterminową normę? Po prawej stronie naszego wykresu widnieją słupki obrazujące stopy zwrotu za wiele lat. Widać, że ich układ wyraźnie różni się od tego, z czym mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku. Pierwszy godny odnotowania fakt, że wszystkie indeksy czynnikowe w każdym z badanych horyzontów czasowych (5, 10, 25 lat) przyniosły dodatnie stopy zwrotu. Nie wszystkie jednak wyróżniły się pozytywnie w porównaniu z prostą strategią polecającą na inwestowaniu w akcje z globalnego MSCI World.


exante logoPartnerem portalu comparic.pl jest broker EXANTE oferujący dostęp DMA (Direct Market Access) do 50 światowych giełd akcji i ETF na jednym wielowalutowym rachunku. 

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

AVA Trade

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułBlok po 22 – 23 stycznia 2023: EUR/USD, Ropa Brent
Następny artykułTydzień z wynikami z Wall Street! Microsoft, Tesla, Intel
Ukończył Analitykę Gospodarczą na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Pracował jako analityk sprzedaży, asystent projektów. Posiada doświadczenie w projektach dla budownictwa i handlu detalicznego, a także Healthcare prowadzonych w Polsce i innych krajach (głównie w Europie Wschodniej). Specjalizuje się w analizie wielkości i struktury rynku oraz tworzeniu prognoz rozwoju z wykorzystaniem modeli ekonometrycznych. Od 8 lat pasjonuje się i inwestuje na GPW i NewConnect. Zwolennik analizy fundamentalnej. Nie rozstaje się z arkuszem notowań w godzinach 9-17.