Ubiegły rok stał pod znakiem silnych rozbieżności w stopach zwrotu między poszczególnymi globalnymi indeksami „czynnikowymi” MSCI. Jednym z aspektów zyskującego na popularności globalnego inwestowania są tzw. czynniki (ang. factors), czyli pewne cechy wyróżniające poszczególne grupy spółek, które mają służyć poprawie stóp zwrotu (lub poprawie stosunku zysku do zmienności) przy wyborze akcji do portfela.
- Najstarszym rozróżnieniem jest podział na spółki typu Value („wartościowe”) i Growth („wzrostowe”).
- Partnerem artykułu jest międzynarodowy broker EXANTE. Sprawdź jego ofertę już teraz
- Weź udział w Lidze Inwestorów. Do wygrania Porsche i nagrody warte 750 tys. zł
Jak wypadają dane statystyczne?
W ostatnich latach badania naukowe nad czynnikami inwestycyjnymi poszły daleko do przodu i oprócz tego tradycyjnego podziału wyróżnia się cały szereg innych czynników. Jak poszczególne „czynniki” poradziły sobie w trudnym ubiegłym roku i jak wyglądają dostarczone przez nie stopy zwrotu w horyzoncie 5, 10 i 25 lat?
Podczas gdy będący punktem odniesienia globalny indeks MSCI World przyniósł w 2022 rezultat na poziomie -17,7 proc. (z uwzględnieniem dywidend), to wyniki poszczególnych indeksów czynnikowych potrafiły radykalnie odbiegać od tego rezultatu. Najdotkliwiej zawieruchę ubiegłego roku, związaną ze wzrostem stóp procentowych, odczuły spółki „wzrostowe”. Ich indeks (MSCI World Growth) stracił aż 29,1 proc. Notabene był to dla niego rok najgorszy od 2008 i zarazem drugi najgorszy w całej historii benchmarku sięgającej 1974 roku!
Negatywnie wyróżnił się też (-21,9 proc.) indeks modnych w poprzednich latach spółek „jakościowych” (MSCI World Quality), czyli w dużym skrócie mogących się pochwalić mocnymi fundamentami.
Zobacz również: Wystartował Konkurs Invest Cuffs 2023! Oddaj głos na swoich faworytów
Pojawia się jednak pytanie czy rezultaty za ubiegły rok należy traktować jako długoterminową normę? Po prawej stronie naszego wykresu widnieją słupki obrazujące stopy zwrotu za wiele lat. Widać, że ich układ wyraźnie różni się od tego, z czym mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku. Pierwszy godny odnotowania fakt, że wszystkie indeksy czynnikowe w każdym z badanych horyzontów czasowych (5, 10, 25 lat) przyniosły dodatnie stopy zwrotu. Nie wszystkie jednak wyróżniły się pozytywnie w porównaniu z prostą strategią polecającą na inwestowaniu w akcje z globalnego MSCI World.
|
Autor poleca również:
- E. Łon: Siła kryptowalut może zwiastować obniżki stóp. Sygnały wzrostowe ropy
- Rafał Zaorski znów w grze. Postawił ponad 50 mln zł na spadek WIG20, DAX i NASDAQ
- Przegląd dnia Comparic.pl: Analiza EUR/USD i USD/JPY. Kurs dolara z szansą na umocnienie?