Naga MarketsO Value pisaliśmy już na naszych łamach w tym miejscu. Projekt jest pierwszą w Polsce i także jedną z pierwszych w Europie spółek, które pozyskały kapitał w drodze Security Token Offering (STO). Teraz firma chwali się swoimi osiągnięciami finansowymi w przesłanym do nas sprawozdaniu.

Wspomniane sprawozdanie zostało przygotowane 30 września br. Firma mogła się wtedy pochwalić aktywami o wartości aż 1 633 484,21 euro. Wśród nich są m.in. środki pieniężne i ich ekwiwalenty (77 488,87 euro), inwestycje finansowe (1 000 923,28 euro), należności i rozliczenia międzyokresowe (45 000,00 euro) czy zakupy (502 419,07 euro).

W sprawozdaniu widzimy też m.in. “pożyczki bieżące i zobowiązania wekslowe”(473,37 euro) czy zobowiązania handlowe (2 919,81 euro).

Ogólnie spółka osiągnęła od początku roku do końca września zysk rzędu 20 091,03 euro, co w przypadku startupów nie zdarza się często.

Czym jest STO?

STO to niejako nowa forma zbierania kapitału na rynku blockchaina. Zastępuje powoli ICO, które okazało się – przez swój nieuregulowany charakter – furtką dla wielu oszustów.

Samo STO polega na emisji tokenów, które posiadają jednak cechy papierów wartościowych. Tym samym podlegają już pod ustawę o obrocie papierów wartościowych. W efekcie inwestorzy posiadają już udziały w realnym przedsiębiorstwie, a nie same “puste” tokeny, jak nierzadko bywało na rynku ICO. Innymi słowy, STO to proces podobny to emisji akcji, ale oparty na blockchainie.

Value

Samo Value ma ambitne cele. Chce pomóc w rozwiązywaniu problemów przed jakimi stoją spółki kapitałowe. Pomocna w tym wszystkim ma być technologia blockchain, tokeny typu security oraz inteligentne kontrakty. Centrum projektu jest zdecentralizowana platforma do wymiany tokenów projektu – Value DEX.

W wywiadzie, jaki udzielili nam we wrześniu twórcy projektu, jeden z nich, Szymon Słodczyk, mówił, że tradycyjne giełdy są dziś tylko pośrednikami w transakcjach. Przy projekcie DEX nie ma zaś pośrednika. Wszystkie transakcje odbywają się bezpośrednio pomiędzy portfelami użytkowników. Całość koordynuje specjalny smart kontrakt. Jeśli ktoś dostrzega w tym niebezpieczeństwo, uspokajamy. Użytkownicy mogą w ten sposób handlować między sobą w bezpieczny i transparentny sposób. Inteligenty kontrakt i blockchain gwarantują, że wszystko jest przejrzyste i w tak powstałym systemie nie ma możliwości manipulacji. Zresztą wszelkie transakcje od razu trafiają do publicznego blockchaina.

Więcej dowiecie się z poniższego wywiadu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here