Naga MarketsZdecydowana większość ekonomistów pytanych przez agencję prasową Reuters wskazuje, że perspektywy globalnego ożywienia gospodarczego w ostatnim miesiącu pogorszyły się, a w najlepszym razie pozostały mniej więcej takie same. ponadto oczekują oni, że trwająca recesja będzie głębsza niż przewidywano jeszcze w ubiegłym miesiącu.

  • Perspektywy światowego PKB pogorszyły się w ostatnim miesiącu
  • Ekonomiści zakładają, że światowa gospodarka skurczy się o 3,7 proc.

Nasilają się obawy o wzrost gospodarczy

W ostatnim czasie nasilają się wątpliwości co do ożywienia gospodarczego, spowodowane gwałtownym wzrostem liczby przypadków koronaawirusa w wielu krajach. Dotyczy to również Stanów Zjednoczonych, które, jak się wydawało, w maju osiągnęły pewną kontrolę nad pandemią, co doprowadziło do zniesienia części ograniczeń.

To wszystko wraz ze wzrostem napięć w handlu, perspektywą drugiej fali epidemii oraz ostatnimi ostrzeżeniami Międzynarodowego Funduszu Walutowego o prawie 5-procentowym załamaniu się światowej gospodarki w tym roku wzbudza obawy, że oczekiwane przez rynki finansowe, V-kształtne ożywienie gospodarcze jest zagrożone.

Sondaże Reutera przeprowadzone w tym miesiącu wśród ponad 250 ekonomistów wykazały, że trwająca recesja w większości dużych gospodarek rozwiniętych będzie głębsza niż przewidywano w ubiegłym miesiącu, co sprawi, że stopy bezrobocia znacznie przekroczą poziom sprzed roku.

Aż 80 proc. ekonomistów wskazało, że perspektywy globalnego ożywienia gospodarczego w ciągu ostatniego miesiąca pogorszyły się, bądź w najlepszym wypadku pozostały bez zmian.

– Obserwujemy trzy rodzaje ryzyk. Pierwszym z nich jest powrót wirusa. Może to spowodować odwrócenie procesu ponownego odmrażania gospodarki. Drugim zagrożeniem jest zmęczenie monetarne i/lub fiskalne – powiedział Ethan Harris, szef badań nad ekonomią światową w BofA dodając, że rządy były bardzo agresywne w przeciwdziałaniu szokowi. Jednak polityka monetarna wykorzystuje już ostatnie dostępne narzędzia, które zostały. Więcej bodźców fiskalnych może pojawić się w największych gospodarkach rozwiniętych, ale mogą być to bodźce mniejsze, niż te, które wprowadzono w ostatnim czasie. Trzecie ryzyko polega na tym, że druga fala zachorowań może być jeszcze gorsza niż się prognozuje.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Ekonomiści spodziewają się, że światowa gospodarka skurczy się w tym roku o 3,7 proc. a w 2021 r. wzrośnie o 5,4 proc. Warto w tym miejscu przypomnieć jednak, że jeszcze w poprzednim badaniu sugerowali oni spadek PKB w 2020 r. “jedynie” o 3,2 proc.

Jest to oczywiście mediana prognoz ekonomistów. Mimo, iż jest ona zauważalnie bardziej optymistyczna niż szacunku MFW, które zakładają spadek światowego PKB aż o 4,9 proc., to najczarniejsza projekcja w sondażu Reutersa wskazywała na spadek aż o 6 proc.

– Spodziewamy się, że światowy PKB przekroczy poziom sprzed epidemii dopiero pod koniec 2021 r., a gospodarkach najmocniej dotkniętych kryzysem jeszcze później – zauważył Ajay Rajadhyaksha, szef działu badań makro w Barclays dodając, że projekcje te mogą się jeszcze pogorszyć jeżeli pojawi się druga fala zakażeń.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł11 Bit Studios i TS Games na historycznych szczytach. Spekulacje wobec drugiej fali epidemii
Następny artykułFeerum: Ograniczenie ukraińskich projektów nie destabilizuje sytuacji spółki
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here