Naga MarketsZgodnie z dotychczasowymi ustaleniami tajlandzkiej policji (CDS) oszuści poprosili 22-letniego biznesmana Aowan Otava Saarimaa z Finlandii, aby zainwestował swoje środki w kilka firm należących do nich. Reklamowane inwestycje dotyczyły m.in. Dragon Coina, kryptowaluty wykorzystywanej w branży rozrywkowej i gier.


Zobacz również: Amerykanie są głównym celem ataków hakerów kryptowalutowych

Oszukany na ponad 90 mln zł

Aarni Otava Saarimaa może i zna sztuczki handlu kryptowalutami, lecz nieświadomy fiński milioner został złapany w pułapkę po tym, gdy grupa Tajów zgłosiła się do niego w czerwcu zeszłego roku z planem wyłudzenia od niego pieniędzy. CSD dowiedział się o oszustwie pod koniec stycznia tego roku, kiedy otrzymali skargę od tajskiego biznesmena Chonnikana Kaeosali, partnera biznesowego Saarimaa.

Para biznesmanów została zwabiona na zakup udziałów w trzech spółkach i zainwestowała w kasyno oraz nową kryptowalutę znaną Dragon Coin, lecz nigdy nie zobaczyli środków, które włożyli w całe przedsięwzięcie. Według dochodzenia policji (CSD), fiński biznesmen stracił prawie 800 milionów bahtów (ponad 90 mln złotych) w nieuczciwym programie inwestycyjnym, na który CSD zbiera dowody przez ostatnie sześć miesięcy.

Szef CDS, Pol Col Chakrit Sawasdee powiedział:

“Sprawa ta jest skomplikowana: musimy cały czas starannie analizować dokumenty i śledzić szlak pieniędzy, a to wymaga czasu. Samo zatwierdzenie nakazów aresztowania dla pierwszej grupy podejrzanych zajęło nam prawie siedem miesięcy.”

Wg. policyjnego śledztwa Dragon Coiny miały być używane w zakupionym kasynie w Makau, gdzie oszuści zabrali swoje ofiary, aby pokazać im realność powodzenia projektu. Jednak po otrzymaniu przelewu w bitcoinach, gang sprzedał wszystko i przelał pieniądze na różne konta bankowe. Dopiero 8 sierpnia całe oszustwo wyszło na jaw.

Zobacz również: ICO pozyskały $8,3 mld USD w II kwartale 2018

Pierwsi zatrzymani to rodzeństwo Jaravijit

Policja zatrzymała w Bankoku 27-letniego aktora Jiratpisit “Boom” Jaravijit po tym, jak stwierdzono, że otrzymał część pieniędzy pozyskanych z tego oszustwa. Pod zarzutem zmowy zatrzymane zostało także jego rodzeństwo Prinya Jaravijit i Suphitcha Jaravijit. Doniesiono, że Prinya uciekł do USA przez Koreę Południową, a CSD dąży do współpracy z władzami USA w celu wyśledzenia go. Uważa się, że jest on prowodyrem całego przestępstwa.

CDS zbiera dowody na poparcie wniosku sądowego o wydanie nakazu aresztowania kolejnych sześciu podejrzanych. Dotychczas zostało zamrożonych 51 rachunków bankowych oraz 14 działek o łącznej wartości 176 milionów bahtów na czas postępowania dochodzenia.

Według urzędu ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy (Amlo) bitcoin jest coraz częściej wykorzystywany w wyrafinowanych oszustwach, ponieważ transakcje kryptowalutowe są trudne do wyśledzenia, dopóki pieniądze nie zostaną wypłacone.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here