Naga MarketsRóżnica pomiędzy popytem i podażą oraz wsparciem i oporem może się wydawać niewielka, ale trader, który rozumie implikacje jakie wiążą się z popytem i podażą, może rozwinąć swoją przewagę w tradingu wychodząc poza własne oczekiwania.

Jak używać stref popytu i podaży?

Podaż i popyt mówi o tym jak poruszają się rynki finansowe. Sprawia, że cena porusza się w górę i w dół. Ale jest jeszcze coś oprócz tego. Na każdym wykresie znajdują się punkty, gdzie zmieniająca się równowaga między kupującymi, a sprzedającymi jest oczywista. Uważny obserwator może łatwo zlokalizować te obszary cenowe i wykorzystać je jako swoją przewagę, podczas gdy amatorzy często nie rozumieją tej podstawowej zasady dotyczącej ceny.

Absorpcja zleceń – dlaczego powszechna wiedza o tradingu jest zła

Poniższy scenariusz mogliśmy widzieć setki raczy. Pokazuje on klasyczne zachowanie ceny w pobliżu poziomu wsparcia. Powszechnie znana tradingowa wiedza mówi nam, że każde dotknięcie poziomu wsparcia czyni je silniejszym. To jednak nie może być dalsze od prawdy.

To co sprawia, że cena porusza się w górę to brak równowagi pomiędzy kupującymi, a sprzedającymi (oraz wielkością ich pozycji). Kiedy zatem cena osiąga poziom wsparcia, kupujący wchodzą na rynek i przewyższają liczebnie sprzedających. Wtedy cena rośnie do czasu, aż sprzedający znowu nie staną się zainteresowani sprowadzeniem ceny w dół.

Jednak za każdym razem, gdy cena dociera do poziomu wsparcia, będzie coraz mniej oczekujących kupujących, ponieważ wszyscy Ci którzy byli zainteresowani kupnem już zrealizowali swoje transakcje. Nazywa się to absorpcją zleceń. Poniższy zrzut ekranu pokazuje coraz niższe odbicia przy każdym “dotknięciu” wsparcia, aż w końcu zostaje ono przełamane.

Kiedy wszyscy już kupili i nie ma więcej chętnych, poziom wsparcia zostanie przełamany i cena spada do czasu, aż osiągnie poziom, którym ponownie zainteresowani będą kupujący.

supp-768x348

Pomyśl o absorpcji zleceń wokół poziomu jak o piłce, która odbija się od podłogi. Za każdym razem kiedy piłka uderza w ziemię, część energii jest absorbowana przez podłogę. Dlatego też każde kolejne odbicie będzie niższe od poprzedniego do czasu, aż cała energia się wyczerpie i piłka zatrzyma się w miejscu.

Bounce_lower-1

Książki o tradingu uczą, że z każdym dotknięciem poziom wsparcia/oporu staje się silniejszy. Nie jest to prawdą, ale powodem, dla którego wielu traderów wciąż miewa problemy.

Identyfikowanie wysoce prawdopodobnych stref podaży i popytu

Spójrzmy teraz na kilka wykresów i zobaczmy jak możemy zastosować naszą wiedzę, by znajdować tradingowe okazje.

Najbardziej prawdopodobne poziomy cenowe to te z największą nierównowagą między kupującymi, a sprzedającymi. Co to oznacza? Kiedykolwiek zobaczysz rajd i następnie natychmiastowe, szybkie odwrócenie bez żadnego wcześniejszego ostrzeżenia – jest to właśnie obszar dużej nierównowagi.

#1 - Natychmiastowe odwrócenie ceny. Nie daje przy tym żadnych znaków ostrzegawczych, czy choćby wskazówek | #2 - Niewypełnione zlecenia kupna zatrzymują wyprzedaż i wypychają cenę wyżej. | #3 - "Handlowanie białej przestrzeni". Cena podnosi się i wypełniane są zlecenia sprzedażowe tych, którym nie udało się wejść wcześniej. | #4 - "Handlowanie białej przestrzeni". Cena podnosi się i wypełniane są zlecenia sprzedażowe tych, którym nie udało się wejść wcześniej.
#1 – Natychmiastowe odwrócenie ceny. Nie daje przy tym żadnych znaków ostrzegawczych, czy choćby wskazówek | #2 – Niewypełnione zlecenia kupna zatrzymują wyprzedaż i wypychają cenę wyżej. | #3 – “Handlowanie białej przestrzeni”. Cena podnosi się i wypełniane są zlecenia sprzedażowe tych, którym nie udało się wejść wcześniej. | #4 – “Handlowanie białej przestrzeni”. Cena podnosi się i wypełniane są zlecenia sprzedażowe tych, którym nie udało się wejść wcześniej.

Pomyśl o tym z naturalnej perspektywy. Co można powiedzieć o cenie kiedy widzisz rajd, a następnie nagłe odwrócenie jedną świecą i start silnej wyprzedaży? Dokładnie. Liczba sprzedających, którzy weszli na rynek przewyższyła liczę kupujących tak, że cena nie zdołała się utrzymać. Potrzeba sporo zleceń sprzedaży, by zatrzymać trend lub nawet go odwrócić.

Jednak nie tylko to jest na naszym celowniku podczas analizy rynku. Możesz również użyć tej wiedzy, by przyjąć założenia co do przyszłego ruchu ceny. Gdy zobaczysz taki obszar cenowy – bezpiecznie jest zakładać, że nie wszyscy sprzedający zdołali wejść na rynek przy pierwszej wyprzedaży. Chyba każdy widział już coś takiego: podczas informacji o wysokim wpływie cena po prostu odjechała, nie byliśmy w stanie wypełnić zlecenia – to właśnie dzieje się w strefach podaży i popytu.

Co więcej, jest bardzo prawdopodobne, że w przypadku takiej natychmiastowej wyprzedaży, wielu sprzedających czeka, by sprzedawać nieco ponad tym poziomem. Jeśli cena spadła z $50.00 bardzo prawdopodobne jest, że inni traderzy będą chcieli również sprzedawać po $51.00 – w końcu kto nie chciałby sprzedać po wyższej cenie? Ta koncepcja w tradingu nazywa się “handlowaniem białej przestrzeni” i mimo, że wyzwaniem może być wbicie jej sobie do głowy, gdy słyszy się o niej pierwszy raz, pomaga ona traderom zrozumieć rynek w nowy sposób.

3-1
#1 – Bardzo silne odwrócenie. Jest wielce prawdopodobne, że teraz wszyscy sprzedający wypełnili swoje zlecenia. Więcej sprzedających będzie natomiast czekać powyżej szczytu. | #2 – Cena wznosi się zabierając traderów, którym wcześniej nie udało się zawrzeć transakcji. Następnie znowu odwraca.

“Handlowanie białej przestrzeni” oznacza, że cena zbiera niewypełnione zlecenia i wyciska traderów, którzy są po złej stronie rynku.

4-1-768x374
Od lewej: #1 – Silne, niedźwiedzi trend; #2 – Cena natychmiast zawraca; #3 – Początek byczego ruchu || #1 – Silny ruch wzrostowy; #2 – Natychmiastowe odwrócenie; #3 – Silny niedźwiedzi ruch

Przykład na wykresie – nierównowaga podaży i popytu

Istnieją trzy rzeczy, na które przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę przy określaniu obszarów cenowych o wysokim prawdopodobieństwie:

  1. Silny ruch trendowy przed odwróceniem.

2. Odwrócenie również musi być silne. Cena odwraca natychmiast i nie pozostaje zbyt długo na poziomie.

Nie pozwól by trading na podstawie podaży i popytu zmienił się w przewidywanie szczytów i dołków. Oczekiwanie na potwierdzenie “wyciskania” i wchodzenie PO tym jak cena już zawróci jest kluczowe w tradingu na podstawie stref podaży i popytu. Jest to również najtrudniejsza lekcja do opanowania.

3. Silny trend w przeciwnym kierunku.

Poniższy wykres ukazuje 6 punktów, które kwalifikują się jako wysoce prawdopodobne obszary. Każdy z tych 6 punktów świetnie pokazuje brak równowagi między kupującymi, a sprzedającymi oraz natychmiastową zmianę kierunku. Punkty zwrotne oznaczone numerami to początek braku równowagi cenowej między kupującymi, a sprzedającymi. Okazja tradingowa występuje, gdy cena porusza się z powrotem do tych obszarów – oznaczonych zielonym ‘ptaszkiem’.

6-1-768x374

Punkt pierwszy przedstawia główny szczyt po rajdzie wzrostowym. Cena odwróciła po tylko jednym pin barze i następnie dalej spadała. Kiedy cena powróciła do tego poziomu po raz drugi, nie zawróciła natychmiastowo, ale ostatecznie doszło do wyprzedaży. Czasami akumulacja może trochę potrwać, ale tak długo jak cena nie narusza znacznie poziomu, pozostaje on ważny.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych >>

W drugim punkcie mamy cofnięcie w trendzie wzrostowym. Wzrostowe cofnięcie było silne i uformowało się przy pomocy trzech długich, byczych świec. Mimo to cena silnie odwróciła i trend spadkowy był później kontynuowany. Następnym razem kiedy cena zjawiła się w tym miejscu, ponownie doszło do wyprzedaży.

Trzeci punkt to dno cenowe. Po długim trendzie spadkowym cena odbija i kiedy po raz kolejny pojawia się w tym miejscu, znajduje wsparcie u kupujących. I tak właśnie dzieje się od zawsze…

Wystarczy wziąć jakikolwiek wykres cenowy i postarać się znaleźć te obszary, gdzie trend natychmiast się odwrócił. Im silniejsze odrzucenie poziomu, a także silniejszy ruch trendowy oraz następujące po nim odwrócenie, tym większe prawdopodobieństwo, że zobaczymy kolejną reakcję podczas następnego powrotu ceny.

Kilka anty-przykładów

Najlepsze strefy popytu i podaży gdzie brak równowagi pomiędzy kupującymi, a sprzedającymi jest największy są bardzo oczywiste i powinny rzucać się w oczy podczas patrzenia na wykres. Jeśli musisz za dużo myśleć o setupie i zastanawiać się czy dana strefa na pewno kwalifikuje się jako wysoce prawdopodobna – to z pewnością taka nie jest. Ogólnie rzecz biorąc odnosi się to do wszystkich setupów oraz technik z jakich korzystamy w tradingu.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje 4 punkty, gdzie wielu traderów mogłoby wpakować się kłopoty. Tam jednak brakuje silnego odwrócenia lub mocnego ruchu, który powinien po nim nastąpić.

not-like-this-768x374
#1 – niezbyt silna wyprzedaż | #2 – niezbyt silny rajd | #3 – nie doszło do natychmiastowej wyprzedaży, cena wróciła do poziomu dwukrotnie | #4 – cena oscylowała w okolicach poziomu sprzed wyprzedaży. Następnie pojawił się niezbyt silny niedźwiedzi ruch.

Ponadczasowa formacja wykresu

Możesz odnaleźć te formacje na wszystkich rynkach, klasach aktywów i ramach czasowych, ponieważ jest ona przejawem działania kupujących i sprzedających. Oczywiście, wzorzec ten nie sprawdza się za każdym razem, ale dostarcza wystarczającą informację na temat przepływu zleceń, która pozwala traderom na znalezienie wysoce prawdopodobnych poziomów cenowych.

Szczególnie w przypadku rynku Forex lub akcyjnego tam gdzie jest duża kapitalizacja, potrzeba naprawdę znaczącego braku równowagi pomiędzy kupującymi, a sprzedającymi, by rynek natychmiast się odwrócił.

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Panowie, popracujcie proszę nad tłumaczeniami. Nawet jak tłumacz nie jest mocny lingwistycznie, to przecież tłumaczenie niektórych “ramek” ni jak nie trzyma się kupy 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here