Naga Marketsbitcoin goldUżytkownik portfela Electrum twierdzi, że stracił fortunę w bitcoinach po zainstalowaniu starszej wersji oprogramowania. Chodzi o konkretnie 1400 BTC o wartości 16 mln USD.

  • Użytkownik Electrum stracił majątek – 16 mln USD w BTC.
  • Wszystko przez niewłaściwą, starszą wersję wspomnianej aplikacji portfela.

Fałszywe Electrum

W niedzielnym poście na GitHub, poszkodowana osoba twierdzi, że straciła ponad 1400 bitcoinów (dziś o wartości około 16,2 miliona dolarów) w wyniku zainstalowania starej wersji lekkiego portfela Electrum.

Jak do tego doszło? Ponoć aplikacja poprosiła o zaktualizowanie jej zabezpieczeń przed zezwoleniem na przelanie na portfel jakichkolwiek środków. Po zainstalowaniu rzekomej „aktualizacji zabezpieczeń” portfela, natychmiast doszło do przeniesienie całego salda użytkownika w BTC na adres będący w posiadaniu hakera. Wygląda na to, że w ten sposób ukradziono 1400 BTC.

Dyrektor generalny Binance, Changpeng „CZ” Zhao, umieścił adres przestępcy na czarnej liście jego giełdy, na której umieszcza się adresy w sieci BTC ze skradzionymi środkami.

Poszkodowany skontaktował się już z firmą Coinfirm zajmującą się analizą łańcucha bloków. Ta ma pomóc w śledzeniu bitcoinów.

Skąd wziął się problem?

Electrum to portfel, który istnieje od 2011 roku i przeszedł wiele aktualizacji. Jak widać, jedna z nich została zhackowana i przejęta przez hakerów.

Inny członek wątku na GutHub, „gits7r”, który przynajmniej na pozór wydaje się być powiązany z Electrum, napisał, że problem wynika z decyzji zespołu na wczesnym etapie rozwoju projektu. Wtedy umożliwiano użytkownikom „prowadzenie własnych serwerów lub korzystanie z serwerów, którym ufają”.

Jeśli użytkownicy pobierają wersję [portfela] z innego źródła niż electrum.org i nie sprawdzają podpisów, mogą „zainstalować backdoorowane Electrum” – zauważył gits7r.

W 2018 roku sieć Electrum doznało także ataku ze strony hakerów, którzy stworzyli wiele fałszywych serwerów dot. Electrum. Wszystko w celu kradzieży kryptowalut.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here