Naga MarketsHaker w kapturze przed laptopem. Robaki / wirusy komuteroweMogłoby się wydawać, że użytkownicy komputerów od Apple z systemem macOS mogą czuć się relatywnie bezpiecznie. W końcu system ten nie pada tak często ofiarą ataków jak Windows. Jednak tym razem cyberprzestępcy uderzyli właśnie w macOS. Wykorzystali do tego aplikację CoinTicker.

Tylna furtka dla hakerów

CoinTicker to aplikacja, której “głównym” celem jest dostarczenie użytkownikowi notowań kryptowalut z wybranych giełd. Cechuje ją także ciekawa funkcjonalność, a mianowicie wyświetlanie kursu kryptowaluty na pasku menu.

Coiny i rynki jakie pozwala wyświetlać CoinTicker. EggShell EvilOSX
Coiny i rynki jakie pozwala wyświetlać CoinTicker | źródło: blog.malwarebytes.com

Program wydaje się przydatny i funkcjonalny dla miłośników kryptowalut. Jednakże po jego uruchomieniu, zaczyna się dziać coś, co nie powinno mieć miejsca. Aplikacja pobiera, a następnie instaluje komponenty dwóch różnych backdoorów o nazwach EvilOSX oraz EggShell.

Backdoory dają hakerom możliwość wykradania danych z komputerów, na których są zainstalowane, pozwalają na instalację innych, niebezpiecznych aplikacji oraz przekierowywanie ruchu na serwery należące do przestępców. Nie bez powodu na celowniku cyberprzestępców znaleźli się posiadacze / miłośnicy kryptowalut. Można bowiem zakładać, że są to osoby posiadające pieniądze, a zatem dane wykradzione z komputerów można będzie wykorzystać np. do wyczyszczenia konta / portfela kryptowalutowego niczego nie świadomego użytkownika aplikacji CoinTicker.

Zobacz też: Giełda kryptowalut, z której wykradziono $660 mln wznawia część usług

Rozwiązanie problemu

Jeśli na Twoim Mac’u zainstalowana jest aplikacja CoinTicker, lepiej szybko się jej pozbądź (odinstaluj), a następnie przeskanuj system programem antywirusowym.

O działaniu aplikacji CoinTicker można przeczytać na blogu Malwarebytes, firmy tworzącej oprogramowanie zabezpieczające m.in dla komputerów z systemem macOS. Jeśli zatem chcesz się pozbyć szkodliwego oprogramowania, możesz rozważyć skorzystanie z darmowej, próbnej wersji Malwarebytes for Mac.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here