Naga MarketsW odpowiedzi na liczne skargi ze strony konsumentów, Urząd ds. Usług i Rynków Finansowych (FSMA) wydał w środę, 18 grudnia 2019 roku ostrzeżenie przed działalnością internetowych platform handlowych działających w Belgii.


6 podmiotów na liście ostrzeżeń FSMA

Platformy, o których mowa w ostrzeżeniu próbują wzbudzić ciekawość konsumentów, umieszczając kłamliwe reklamy na portalach społecznościowych, takich jak Facebook, w których wykorzystuje się wizerunki znanych osób, w celu promocji sposobów na szybkie i łatwe wzbogacenie się.

Po kliknięciu w reklamę i podaniu danych osobowych z ofiarami zazwyczaj szybko kontaktują się oszuści, którzy przedstawiają konkretną propozycję inwestycyjną (w akcje, alternatywne produkty inwestycyjne, wirtualne waluty, itp.)

– Platformy te działają bardzo agresywnie. Oszuści próbują nawet przekonać ofiary, aby pozwoliły im zdalnie przejąć kontrolę nad swoim komputerem w celu dokonania pewnych przelewów pieniężnych. Oszuści próbują również przekonać ofiary do inwestowania coraz większych kwot pieniędzy – ostrzega FSMA.

Osoby, które padną ofiarną oszustów zazwyczaj skarżą się na to, iż nie są w stanie odzyskać swoich pieniędzy. Często nie mają później możliwości nawiązania kontaktu z osobą/firmą, która wcześniej namawiała ich na inwestycję.

W ciągu ostatnich miesięcy FSMA wielokrotnie ostrzegała już przed działalnością niektórych z tych platform handlowych. Ponadto, w ostatnich tygodniach pojawiło się kilka nowych platform, które również budzą obawy regulatora. W związku z tym FSMA zdecydowanie zaleca, aby nie odpowiadać na jakiekolwiek oferty usług finansowych składane przez następujące platformy handlowe:

  • Beflix (www.beflix.net)
  • Blue Lexus (www.bluelexus.net)
  • CFReserve (www.CFReserve.com)
  • OmegaFX(www.omegafx.io)
  • OptionFX (www.optionfx.trade)
  • Trade Idea (www.tradeidea.co)

FSMA sporządziła wykaz przedsiębiorstw działających w Belgii niezgodnie z prawem, w sprawie których otrzymała zapytania/skargi od konsumentów i w odniesieniu do których zidentyfikowała oznaki oszustwa. Zaleca się, aby potencjalni inwestorzy sprawdzili tę listę.

W celu uniknięcia nadużyć finansowych FSMA zaleca inwestorom, aby Ci za każdym razem sprawdzali tożsamość (nazwę firmy, kraj pochodzenia, siedzibę, itp.) firmy. Jeżeli spółki nie można jednoznacznie zidentyfikować, nie należy jej ufać. Zawsze należy sprawdzić, czy dana firma posiada wymagane upoważnienie. W tym celu wystarczy łatwe wyszukiwanie na stronie internetowej organu nadzoru finansowego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBrexit, wojna handlowa, i cięcia stóp FED najważniejsze dla traderów w 2019 r., twierdzi Chomka
Następny artykułDekada banków centralnych. Nigdy wcześniej nie miały takiego wpływu na gospodarkę
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here