Naga MarketsPhishingAgenci wprowadzający (Introducing Brokers – IB) mogli otrzymać sporo wiadomości mailowych, które miały pochodzić bezpośrednio od ich oryginalnego brokera, a mianowicie FXCM. Znajdujące się wewnątrz wiadomości linki nie prowadzą jednak do właściwej witryny, a jedynie do jej sprytnie przygotowanej kopii, poprzez którą traderzy mieli logować się do sekcji Merchant Area, zawierającej prywatne dane o każdym z klientów FXCM.

Problem pojawił się w zeszłym tygodniu, natomiast kilka dni temu FXCM wystosował do swoich konsumentów oficjalnego maila wyjaśniając zaistniałą sytuację i ostrzegając przed oszustami. Broker wyjaśnia, że otrzymał sporą liczbę niepokojących informacji o rozsyłaniu pomiędzy jego klientami maili podejrzanych o próby phishingu i zawierających kopie stron logowania do oryginalnego systemu, szczególnie sekcji Merchant Area.

Phishing to praktyka internetowa, która dąży do wykorzystania naiwności lub nadmiernego zaufania części społeczności internetowej w celu wyłudzenia poufnych danych, numerów kart kredytowych, PIN-ów, czy też gotówki. W ostatnich latach praktyki phishingowe mają miejsce powszechnie właśnie poprzez maile i rok rocznie są powodem wycieku ogromnej ilości informacji odnośnie usług bankowych oraz finansowych.

Ostatnie maile rozesłane pomiędzy brokerami wprowadzającymi to interesująca innowacja w tym polu – oszuści musieli zorientować się, że IB mogą zostać dodatkowym i naprawdę sporym źródłem przychodu.

FXCM podkreśla, że nigdy nie kontaktuje się ze swoimi klientami drogą mailową oraz nie prosi ich o podanie prywatnych informacji przy wykorzystaniu tej specyficznej formy komunikacji. Warto przypomnieć, że niespełna 10 lat temu konsumenci wszystkich największych światowych banków zostali zaatakowani przez internetowych oszustów w podobny sposób.

Jak się jednak okazuje nie tylko brokerzy, instytucje finansowe i bankowe mogą paść atakiem osób wyłudzających poufne informacje. Oszuści przekroczyli ostatnio wszystkie z możliwych granic i rozsyłają wiadomości podając się za biuro podatkowe Wielkiej Brytanii – oficjalną organizację rządową – zmuszając ludzi do podawania ich danych osobowych w celu uzyskania ulg podatkowych lub uniknięcia dodatkowych opłat.

HM Revenue & Custom (HMRC) zawarło na swojej stronie informację, która tłumaczy konsumentom, że urząd nigdy nie stosował praktyki informowania podatników o przysługujących im ulgach drogą mailową, a tym bardziej o udostępnieniu poufnych informacji lub danych o płatnościach.

Oszuści phishingowi stosują kilka popularnych technik, aby ukryć swoje prawdziwe zamiary lub wyciągnąć jak najwięcej informacji. Maile bardzo często zawierają wirusy – otwarcie przypadkowego załącznika może zainfekować komputer plikami malware i bez naszej wiedzy gromadzić szereg poufnych danych.

Za Forexmagnates.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here