Naga MarketsNarodowy Bank Polski wraz z Komisją Nadzoru Finansowego prowadzi kampanię informacyjną ostrzegającą przed ryzykiem związanym z inwestowaniem w tokeny kryptograficzne, takie jak bitcoin, litecoin czy ether pod hasłem “Uważaj na kryptowaluty!”


KNF i NBP ostrzegają: Wirtualne waluty nie są pieniądzem

Już w wakacje informowaliśmy o wspólnym komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) oraz Narodowego Banku Polskiego ostrzegającego potencjalnych użytkowników przed ryzykiem związanym z kryptowalutami. Według obu instytucji, kryptowaluty po prostu nie są pieniądzem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spotkaj się z ekspertami kryptowalutowymi w Krakowie, podczas FxCuffs 2018. Zarezerwuj bezpłatną wejściówkę lub kup bilety na konferencję 16-17 marca!

KNF i bank centralny postanowiły pójść jednak o krok dalej. Z ustaleń “Pulsu Biznesu” poczynionych podczas Kongresu 590 w Rzeszowie wynikało bowiem, iż nadzorca pracuje nad potężną kampanią informacyjną dotyczącą kryptowalut. Marek Chrzanowski reprezentujący polskiego regulatora rynków finansowych zapewniał, że takowa kampania wystartuje w przeciągu kilku następnych miesięcy, pojawiła się jednak już teraz:

„Waluty wirtualne nie są emitowane ani gwarantowane przez NBP, nie są prawnym środkiem płatniczym ani walutą, nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych i nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo–usługowych” – komentuje NBP w datowanej na 12 grudnia nocie prasowej.

Kampania Uwazajnakryptowaluty.pl! prowadzona jest przez Narodowy Bank Polski oraz Komisję Nadzoru Finansowego – instytucje odpowiedzialne za stabilność, bezpieczeństwo i przejrzystość systemu finansowego w Polsce. NBP i KNF podkreślają jednocześnie, że nie są przeciwne rozwojowi technologii blockchain, która jest niezależna od walut wirtualnych. Technologia rozproszonego rejestru może mieć szereg innych zastosowań, np. w elektronicznych bazach danych, w przemyśle, w usługach czy też w sektorze finansowym.

Edukowanie czy straszenie potencjalnych inwestorów?

NBP i KNF już wielokrotnie sugerowały, że podobnie jak międzynarodowi regulatorzy i banki centralne są przeciwne rynkowi kryptowalutowemu, nie odrzucają jednak technologii blockchain. O ile edukowanie Polaków w zakresie rynku kryptograficznych tokenów jest niezwykle istotne, to hasło właśnie rozpoczętej kampanii z miejsca wydaje osąd, nastawiając do Bitcoina oraz jego pochodnych pejoratywnie.

Kampania w obecnej formie informuje jedynie o zagrożeniach, a nie możliwościach związanych z rynkiem kryptowalut. Między innymi dlatego Polskie Stowarzyszenie Bitcoin (PSB) czy też Stowarzyszenie Trading Jam kierowały do polskich instytucji regulacyjnych listy otwarte, w których zachęcały do wspólnego edukowania Polaków i przeprowadzenia otwartej dyskusji na temat formy materiałów dydaktycznych, które obiektywnie podejdą do zagadnienia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. To co masz na koncie w banku to też nie są pieniądze tylko cyferki jakie wyświetlają Ci się na ekranie, czyli wpłacam na giełde hmm 30 tys… inwestuje w krypto, zapominam na 2 miesiące i miła albo nie miła niespodzianka i wooow nagle mam 50 tys, wypłacam na portfel PLN i wyjmuje hajs z bankomatu… mam 50 tys, po dwugodzinnej eskapadzie po okolicznych bankomatach.. czyli mam 50 tysięcy z 30 tysięcy. Mam ten hajs w ręce i moge sobie za to coś kupić… samochód, spłacić kredyt, pomóc choremu dziecku.. ale skoro wg nich to nie są pieniądze to żadnego podatku od tego nie zapłacę, pchajcie swoje ryje do koryta pierdoleni rządowycy, byle nie do mojego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here