Naga Marketstrzy wiedźmy, three witches, 3, Comparic
Trzy wiedźmy pojawiają się nad rynkami tylko 4 razy w roku

Nie, na dzisiaj nie zaplanowano konferencji prasowej Janet Yellen czy Christine Lagarde (dyrektor zarządzający MFW). Dzień trzech wiedźm to w żargonie giełdowym określenie terminu wygasania kwartalnych kontraktów terminowych i opcji. Można się spodziewać, że zaobserwujemy dziś wzmożoną zmienność – pomimo względnie pustego kalendarza makroekonomicznego.


Wiedźmy zawitały na rynkach

Po karuzeli zmienności, którą wywołały banki centralne w kończącym się tygodniu, piątkowy kalendarz w końcu jest spokojny. Inwestorzy muszą jednak uważać na zjawisko, które na giełdach ma miejsce jedynie cztery razy w roku – chodzi tutaj o moment kiedy nawiedzają nas trzy czarne wiedźmy!

Czy wiesz że:
Nazwa zjawiska nawiązuje do szekspirowskich wiedźm w Makbecie? Określenie to utarło się wśród ekonomistów i służy do opisania trzeciego piątku, każdego trzeciego miesiąca kwartału. Dni te są o tyle szczególne, że w ich trakcie notowana jest jedna z największych zmienności.

Szczególną uwagę warto zwrócić dzisiaj na ostatnią godzinę notowania, zwaną godziną trzech wiedźm. Wtedy wygasają bowiem szeregi kontraktów terminowych na indeksy, opcje na indeksy oraz opcje na akcje. W obliczu wygasania pochodnych instrumentów giełdowych inwestorzy starają się doprowadzić do korzystnych rozliczeń cenowych.

Zjawisko po raz pierwszy pojawiło się około 80 lat temu kiedy na giełdę Nowego Jorku wprowadzono indeks S&P500. W przypadku naszego rodzimego parkietu – GPW – jest trochę mniej widoczne ze względu na mniejszy udział instrumentów o strukturze kontraktów terminowych.

W zakresie rynku CFD również musimy uważać na trzy wiedźmy. Notowania ogromnej ilości walorów oparte są bowiem na notowaniach futures. Przygotujmy się więc na dodatkową zmienność!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here