Naga MarketsfraudhandcuffsArtykuł, bazujący na ostrzeżeniu Financial Services and Markets Authority, szczególnie uważnie powinni przeczytać traderzy walczący o wypłatę swoich środków z kont takich brokerów jak choćby IronFX. Nowa forma oszustwa bazująca na zagubieniu niektórych osób już wcześniej oszukanych przez nieuczciwych pośredników pojawiła się niedawno w Belgii.


Dwie rzekome kancelarie prawne, Cole & Rushton LLC oraz Ernst & Taylor LLP, wyszukują poszkodowanych w podmiotach typu boiler room. Podmioty te to zwykle call centre, które pod marką domu maklerskiego lub innego podmiotu uprawnionego do obrotu papierami wartościowymi w agresywny sposób próbują sprzedać papiery o wątpliwej jakości. Cała historia pełnej manipulacji i półprawd boiler roomów rozpoczęła się w Ameryce, konkretnie na rynku penny stock. Dziś, działalność ta rozszerzyła się również na rynek forex oraz opcje binarne.

Te artykuły również Cię zainteresują
Belgijski regulator przytacza przykłady inwestorów, którzy dali się nabrać na działalność wskazanych kancelarii. Byli to przede wszystkim klienci innych nieuczciwych podmiotów, Friedman Global lub Shanghai Derivatives Exchange (SHDEX), które pomimo braku jakichkolwiek zezwoleń czy licencji obowiązujących w Belgii sprzedawały udziały w zagranicznych funduszach inwestycyjnych w sposób pasujący do typowego boiler roomu. Gdy stało się jasne, że wpłacone pieniądze klientów prawdopodobnie nigdy nie zostaną odzyskane, do gry wkroczyły wspomniane podmioty podające się za kancelarie chętne do udzielenia pomocy prawnej poszkodowanym.

Aby nie wzbudzać podejrzeń, firmy żądały jedynie uiszczenia stałych opłat, takich jak opłaty sądowe czy za obsługę prawną wniosków. Poszkodowani inwestorzy byli zapewniani o prawdopodobnie pomyślnym rozwiązaniu całej sprawy, więc wielu z nich po raz kolejny uśpiło swoją czujność i poświęciło swoje kolejne środki by odzyskać skradzione wcześniej pieniądze. Jak można się domyślać – podobnie jak w przypadku pierwotnych inwestycji również i w tym przypadku powierzone oszustom pieniądze zostały bezpowrotnie utracone.

Cała działalność podejrzanych kancelarii wpisuje się w inny sposób działania przestępców – recovery room. Polega on na dzwonieniu do ofiar wcześniejszych oszustw i obiecywania im zwrot utraconych pieniędzy na drodze sądowej w zamian za początkowo niewielkie opłaty. Jak można podejrzewać, część z recovery roomów należy do tych samych osób, które wcześniej oszukały ludzi sprzedając im nic nie warte instrumenty finansowe po znacznie zawyżonych cenach. Ofiary oszustwa recovery room wspominają również o trzeciej kancelarii, Caïs Capital LLC, która odsyłała część z nich do kontaktu z Cole & Rushton LLC.

FCMA ostrzega inwestorów – nie odpowiadajcie na podejrzane oferty usług finansowych lub prawnych związanych z wcześniejszymi aktami oszustwa jakich być może staliście się ofiarą. Przed przesłaniem jakiejkolwiek kwoty pieniędzy, dokładnie sprawdźcie na oficjalnych stronach uprawnionych regulatorów, czy podmiot faktycznie jest uprawniony do używania swojej licencji. W każdym wypadku powierzania swoich pieniędzy nieznanym podmiotom należy stosować się do zasady ograniczonego zaufania!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here