TMS


Prawda jest brutalna - Japonię dopadł kryzys
Prawda jest brutalna – Japonię dopadł kryzys

Zgodnie z nocnymi odczytami (00:50) prognoz japońskiego PKB, gospodarka Kraju Kwitnącej Wiśni w trzecim kwartale skurczyła się o 1.6%. Dla rynków była to spora, nieprzyjemna niespodzianka. Wszyscy spodziewali się bowiem wyraźnego odbicia po silnych osunięciach w Q2. Publikacja PKB utwierdziła inwestorów w przekonaniu, że premier Shinzo Abe będzie zmuszony przesunąć podwyżkę podatku od sprzedaży i skupić się na walce z kryzysem.


We wcześniejszych wywiadach Abe wielokrotnie powtarzał, że poniedziałkowe dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego będą kluczowe co do decyzji o podniesieniu podatku do 10% w październiku 2015.

Drugi kwartał spadków z rzędu (w porównaniu do prognozowanych przez Reuters wzrostów na poziomie 2.1%) wyraźnie pokazuje, że trzecia największa gospodarka świata nie potrafi podnieść się po pierwszej podwyżce podatku w kwietniu. W drugim kwartale doprowadziła do cofnięcia się gospodarki o 7.3% – największego od czasu kryzysu gospodarczego.

Bardzo zły wynik PKB nie tylko przesuwa w czasie podwyżkę podatku od sprzedaży, ale jednocześnie zwiększa prawdopodobieństwo rozpisania przedwczesnych wyborów. Miałoby to zapewnić obecnemu premierowi utrzymanie się przy władzy. Decyzja zostanie podjęta w tym tygodniu – przynajmniej tak twierdzą japońskie media.

Abenomia pomoże wyjść z kryzysu?

Abenomia odpowiedzią na problemy?
Abenomia odpowiedzią na problemy?

Premier Abe wielokrotnie obiecywał przeprowadzenie drastycznych reform prawa rynku pracy, systemu podatkowego i służby zdrowia w celu podniesienia konkurencyjności japońskiej gospodarki. Jak na razie jednak działania w tym zakresie nie przynoszą spodziewanych rezultatów.

Jeżeli przedwczesne wybory zostaną rozpisane na połowę grudnia, wtedy Japonia spowolni jeszcze wyraźniej.

Poczekajmy do 8 grudnia

Musimy pamiętać, że obecne odczyty są wstępnymi. Ich rewizja będzie miała miejsce 8 grudnia – może się okazać, że sytuacja nie wygląda wcale tak źle.

Dla rynków nie jest to oczywiście wytłumaczenie – co widać między innymi na drastycznym spadku Nikkei podczas dzisiejszej sesji.

Jednodniowy wykres notowań indeksu Nikkei
Jednodniowy wykres notowań indeksu Nikkei


Invest Cuffs

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

2 KOMENTARZE

  1. USD/JPY oraz EUR/JPY są dodatnio skorelowane z ryzykiem, natomiast złe dane z japońskiej gospodarki odbiły się negatywnie na nastrojach inwestorów – stąd chwilowa przecena tych aktywów. Wynika to z natury przepływów kapitału związanych z jenem – jest to podstawowa waluta służąca lewarowaniu inwestycji przez instytucje zajmujące się transgranicznymi inwestycjami. Stąd likwidacja ryzykownych pozycji oznacza zamknięcie także pozycji krótkich na jenie i odkupienie japońskiej waluty w celu spłacenia lewaru.

  2. Mam pytaine, bo nie jestem w stanie czegos zrozumiec. Na podstawie tej informacji o recesji w Japonii mozna byc wysnuc wniosek, ze JPY powinien oslabnac, tymczasem patrzac na wykres par walutowych np. USD/JPY czy EUR/JPY – widac, ze wykresy spadaja tego dnia (17 listopada juz po polnocy). Z tego, co rozumiem (a jestem co prawda dopiero poczatkujacy) to jesli spada wykres pary walutowej, to spada wartosc waluty bazowej (czyli EUR lub USD), a wiec wartosc waluty kwotowanej (JPY) rosnie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here