Naga Markets
Uśpione szczyty na Bitcoinie? Byki przyglądają się nieaktywnej podaży
Źródło: unplash.com/@jaredschwitzke

Cena Bitcoina (BTC) zdaje się ściśle związana z tym, co robi Rezerwa Federalna (Fed), a rynkowe nastroje mocno odbijają się na kursie BTC/USD. Widać to na przestrzeni ostatniego roku, podczas którego inflacyjny kryzys związany z dodrukowywaniem pieniędzy (łagodzących gospodarcze skutki pandemii) odcisnął się na rynku akcji oraz kryptowalut. Wśród inwestorów BTC rośnie jednak przekonanie, że moneta jedynie przesunęła w czasie kolejną hossę, o czym ma świadczyć procent uśpionej podaży, która osiągnęła kolejny szczyt.

  • Cena Bitcoina kolejny dzień zmaga się z barierą 20 000 dolarów, pozostając w 3-miesięcznej konsolidacji 
  • Kryptowaluty źle znoszą środowisko wysokich stóp procentowych, jednak metryka uśpionej podaży może sugerować nadchodzące ożywienie
  • W przeszłości podobne zjawisko owocowało imponującym odbiciem, jednak od tego czasu rynek kryptowalut drastycznie się zmienił 
  • CryptoVerse Expo już 9 września 2022 r. Dołącz do największego wydarzenia kryptowalutowego i Web3 w Polsce!

Podaż Bitcoina pozostaje w uśpieniu

Większość traderów szukających kolejnego parabolicznego rynku byka czeka, aż najpotężniejszy bank centralny (FED) ogłosi pod koniec roku zwycięstwo nad inflacją i porzuci zacieśnianie polityki pieniężnej.Choć same decyzje Fedu są niewątpliwie ważne, tak wskaźniki niezwiązane z czynnikami makroekonomicznymi i unikalne dla rynku kryptowalut dane on-chain, takie jak metryki uśpienia monet, mogą być równie cenne w określaniu kolejnej hossy.

– Szczyty uśpionej podaży są trampolinami ceny BTC – napisał Nik Bhatia, analityk rynku Joe Consorti.

Bhatia doszedł do wniosku, że ostre wielomiesięczne rajdy często następowały po tym, jak procent nieaktywnej, pozostającej w obiegu przez co najmniej rok podaży osiągał swój szczyt.

Procent pozostającej w obiegu, uśpionej przez co najmniej 12 miesięcy podaży w relacji do ceny BTC Źródło: Glassnode
Procent pozostającej w obiegu, uśpionej przez co najmniej 12 miesięcy podaży w relacji do ceny BTC Źródło: Glassnode

Jak widać na wykresie powyżej, procent podaży, która była nieaktywna przez co najmniej rok, osiągnął szczyt w styczniu 2016 roku, co poprzedziło 21-miesięczną hossę, w której ceny wzrosły z 450 dolarów do 20 000 dolarów – kształtując oszałamiający rajd na poziomie 4 340%.

Podobnie, bitcoin oszalał po osiągnięciu szczytu przez metrykę w trzecim kwartale 2020 r., wzrastając z 10 000 dolarów do ponad 60 000 dolarów w ciągu sześciu miesięcy do kwietnia 2021 r.

Aktualnie, według danych Glassnode, procent uśpionych przez co najmniej rok BTC znajduje się na rekordowym poziomie 65,76%. Zatem jeśli historia zechce się powtórzyć, kolejny szczyt tego wskaźnika może sugerować początek nowego rajdu.

XTB

– Jeśli 2/3 wszystkich BTC przez bardzo długi czas czeka w portfelach, cena powinna rosnąć, gdyż coraz więcej wchodzących na rynek inwestorów, musi się licytować o skończoną i stosunkowo niewielką podaż monet. To miało już miejsce dwa razy w historii BTC – zauważył Bhatia.

Notowania BTC/USD na dzień 06.09.2022 r. Źródło TradingView
Notowania BTC/USD na dzień 06.09.2022 r. Źródło TradingView

Jednak dane on-chain mają swoje własne ograniczenia, a rozważana metryka nie uwzględnia wpływu instrumentów pochodnych, funduszy giełdowych opartych o BTC, funduszy powierniczych, czy firm pożyczkowych. Z tego względu dzisiejszy rynek różni się od tego z 2016 roku, a monety “zamknięte” w wymienionych rozwiązaniach, mogą pozostawać aktywne.

Niemniej jednak związek między nieaktywną podażą a trendami cenowymi jest godny uwagi i może stanowić jedną ze wskazówek, odnośnie przyszłej ceny BTC.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wirtualna polska akcje opinie | kurs dol | s&p 500 index | dino cena akcji | kurs akcji eurocash | dom development cena akcji | cena akcji lotos |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułNext Block Expo – największy blockchainowy festiwal w Europie
Następny artykułKurs funta (GBP/USD). Nowa premier to duże zmiany w UK, niekoniecznie na lepsze
Student prawa na wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonat i początkujący inwestor sektora walut cyfrowych, aktywnie podążający za bieżącymi zmianami legislacyjnymi. Czynny obserwator światowych przemian społeczno-gospodarczych oraz zmieniających się preferencji rynkowych. Interesuje się wpływem psychologii na rynki akcji, sztuką w sektorze giełdowym oraz szeroko rozumianym systemem zdecentralizowanych finansów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here