Naga MarketsPrzedpołudnie pierwszego dnia roboczego miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się z licznymi publikacjami wskaźnika PMI. Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to w/w Markit Economics publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.


Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Spośród wszystkich opublikowanych do tej pory raportów, zdecydowanie najistotniejsze w tym tygodniu są te, dotyczące obecnej sytuacji w Niemczech, strefie euro oraz Wielkiej Brytanii.

Usługowy PMI w Niemczech na 27-miesięcznym dołku

Według najnowszego badania PMI, wzrost aktywności gospodarczej w sektorze usług w Niemczech był najniższy od ponad dwóch lat, co jest kolejnym sygnałem utraty impetu dla największej gospodarki strefy euro. Opór niższego wzrostu napływu nowych biznesów, najnowsze dane wykazały również spowolnienie tempa tworzenia nowych miejsc pracy, a także dalsze osłabienie prognoz menedżerów, co do przyszłości.

PMI dla usług w Niemczech znalazł się na poziomie 51,8 stanowiącym 27-miesięczny dołek. Szacunkowy odczyt zakładał wzrost aktywności na poziomie 52,5, natomiast w listopadzie ostateczna publikacja usługowego PMI uplasowała się na poziomie 53,3.

PMI dla usług w Niemczech znalazł się na poziomie 51,8 stanowiącym 27-miesięczny dołek

Aktywność usługowa w strefie euro najniżej od ponad 4 lat

Indeks aktywności biznesowej w strefie euro spada trzeci miesiąc z rzędu. Grudniowy poziom 51,2 był najniższy od ponad czterech lat i wskazuje jedynie na niewielki wzrost (utrzymuje się bowiem ponad poziomem 50). Dla przypomnienia, dane za listopad wskazywały na wzrost na poziomie 53,4.

EUR/USD kontynuuje odbicie od 1.1320

Notowania głównej pary walutowej od początku obecnego roku zdołały już przetestować kluczowy opór na 1.1465. W wyniku tego testu, notowania odbiły do wsparcia w obrębie 1.1320. Jak widać na wykresie 1-godzinnym poniżej, kurs kontynuuje teraz odbicie od wsparcia. Dopóki notowania znajdują się ponad linią trendu wzrostowego, istnieje szansa na ponowny test oporu przy 1.1465. Warto także obserwować jak zachowa się cena w okolicach 1.1421, gdzie znajduje się lokalny poziom obrony.

Opierasz swój handel na danych makro? Być może oferta brokera Royal – partnera głównego InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów handlowych >>

Notowania głównej pary walutowej od początku obecnego roku zdołały już przetestować kluczowy opór na 1.1465tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here