Naga MarketsDzisiejszego poranka, punktualnie o 9:55 poznaliśmy dane wskaźnika PMI dla przemysłu publikowanego przez Markit Economics dla kilku europejskich gospodarek (w tym Niemiec) oraz o 10:00 dla całej strefy euro. Wskaźnik PMI bada grupę 600 managerów w przedsiębiorstwach, którzy oceniają swoją kondycję ekonomiczną, nowe zamówienia i zatrudnienie.


W Niemczech lepiej od rynkowych prognoz

W przypadku danych z Niemiec za czerwiec 2019, wskaźnik PMI uplasował się na poziomie 55,8 i okazały się lepszy od prognoz na poziomie 55,6 oraz finalnego odczytu za maj (55,4).

Według najnowszego badania PMI, niemiecki sektor usług odnotował najszybszy wzrost aktywności biznesowej od dziewięciu miesięcy. Rosnące obciążenie pracą, spowodowane głównie silniejszym popytem wewnętrznym, pomogło w utrzymaniu wysokiego tempa tworzenia miejsc pracy. Dane pokazały jednak rosnące obawy co do perspektyw, a oczekiwania odnośnie przyszłej aktywności spadły do najniższego poziomu od końca 2015 r.

Dobry odczyt również w strefie euro

Również cała strefa euro, podobnie jak największa jej gospodarka niemiecka odnotowała w czerwcu wzrost. Odczyt wyniósł 53,6 przy niższych oczekiwaniach (53,4) oraz poprzednim, finalnym odczycie na poziomie 52,9). Co istotne, wzrost PMI wskazuje na największe ożywienie aktywności usługowej od października 2018 roku. Aktualne wyniki dla poszczególnych gospodarek (output growth):

  • Irlandia 54,4
  • Francja 52,7
  • Włochy 50,1
  • Hiszpania 52,1

Chris Williamson, główny ekonomista biznesowy w IHS Markit powiedział:
„Wzrost PMI napędzany jest przez sektor usług, który pomaga zrównoważyć głęboki spadek produkcji. Jednak głównym problemem jest to, że im dłużej utrzymuje się spadek produkcji, tym większe jest prawdopodobieństwo, że słabość rozleje się na usługi, gdzie odporność w obliczu spadku koniunktury w tym sektorze w tym roku wygląda coraz bardziej nietypowo. Presja inflacyjna zmniejszyła się, ponieważ słaby popyt skłonił firmy do coraz większej konkurencji cenowej.”

Kurs euro w okolicach 4,24 zł

Kurs euro podczas dzisiejszej sesji oscyluje w okolicach poziomu 4,24 zł. Jak widać na wykresie 4-godzinnym EUR/PLN poniżej, notowania poruszają się w trendzie spadkowym, gdzie najbliższy opór znajduje się blisko 4,2440, a wsparcie stanowić może dołek przy 4,2345.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie jeszcze ponad 300 innych walorów >>

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) - wykres 4-godzinny - 3 lipca 2019
Kurs euro do złotego (EUR/PLN) – wykres 4-godzinny – 3 lipca 2019

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl!
Aktualny harmonogram i zapisy na:   [otw_shortcode_button href=”http://clicks.pipaffiliates.com/afs/come.php?id=4192&cid=14684&ctgid=16&atype=1″ size=”small” icon_type=”general foundicon-calendar” icon_position=”left” shape=”radius” color_class=”otw-blue” target=”_blank”]Webinary XM.COM[/otw_shortcode_button]Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here