Naga MarketsGdy firma potrzebuje profesjonalnego wsparcia w dziedzinie informatyki, może zadzwonić do specjalisty. Może też zdecydować się na outsourcing IT.

Firmy, niezależnie od branży oraz od wielkości, coraz częściej korzystają z urządzeń komputerowych i sieci informatycznych. W związku z tym pojawił się także duży popyt na usługi informatyczne skierowane do biznesu.

Klienci biznesowi mogą korzystać z nich na dwa sposoby – doraźnie, gdy pojawia się taka potrzeba, a także stale w ramach obsługi outsourcingowej. Co wybrać?

Doraźne usługi informatyczne – dostępne wtedy, gdy są potrzebne

Aktualnie na polskim rynku działa wiele firm oferujących doraźne usługi informatyczne. Są to usługi wywierane wtedy, gdy pojawia się taka właśnie potrzeba, na przykład przy wdrożeniu nowego oprogramowania czy też wtedy, gdy pojawi się awaria sprzętu.

Doraźne usługi informatyczne są skierowane do każdej firmy, która chce mieć pewność, że problem zostanie rozwiązany szybko i skutecznie. Specjalista firmy może być wtedy na miejscu nawet w ciągu kolejnej godziny!

Tego rodzaju obsługa informatyczna obejmować może pełną gamę czynności, które związane są między innymi z:

 • sieciami komputerowymi – zewnętrznymi i wewnętrznymi w firmie
 • sprzętem komputerowym – komputerami, serwerami, urządzeniami peryferyjnymi
 • systemami operacyjnymi i oprogramowaniem firmowym – wdrażanie, aktualizacja
 • kadrami korzystającymi z obszaru IT – szkolenia, konsultacje

Jak widać, wsparcie można wówczas uzyskać w bardzo szerokim zakresie – wystarczy przedstawić sytuację, a pracownicy firmy IT będą mogli zapewnić wówczas fachowe wsparcie w danym przypadku.

Głównym minusem tego typu usług informatycznych jest ich wysoka cena. Każda usługa wyceniana jest indywidualnie, dlatego też firmy wymagające regularnego wsparcia IT muszą przygotować się wówczas na wyższą opłatę. Jest to jednak korzystniejsza opcja dla tych przedsiębiorców, którzy sporadycznie potrzebują obsługi informatycznej w swojej firmie.

Outsourcing IT – kompleksowe wsparcie w ramach stałej umowy

Druga opcja to usługi informatyczne oferowane dla firm jako outsourcing. Warszawa nie jest jednym miastem, gdzie można skorzystać z tego typu wsparcia, ponieważ dostępne jest ono praktycznie w całym kraju.

Obsługa informatyczna oferowana jako outsourcing to usługa oferowana długoterminowo, w ramach podpisane umowy o świadczenie wybranego pakietu czynności. Wówczas firma wybierająca takie usługi informatyczne może korzystać z nich w wybranym zakresie. Pakiety usług określają wówczas dostępne czynności, a także czas reakcji na zgłoszenie oraz liczbę godzin obsługi.

Outsourcing IT może włączać pełną gamę czynności, wśród których warto wskazać między innymi na:

 • tworzenie i administracja sieci komputerowych i serwerów
 • instalacja systemów, wdrażanie oprogramowania, aktualizacja
 • zarządzanie i nadzór nad strukturą IT firmy
 • helpdesk – pomoc przez czat, telefon
 • serwis sprzętu komputerowego
 • przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa IT
 • przygotowywanie polityk bezpieczeństwa
 • zabezpieczanie firmy przed atakami z internetu, wirusami
 • archiwizacja ważnych plików – backup
 • odzyskiwanie straconych danych
 • tworzenie stron internetowych i ich promocja on-line
 • zakładanie adresów e-mailowych dla firmy
 • pomoc przy zakupach sprzętu informatycznego
 • konsultacje w ramach IT
 • szkolenia informatyczne dla pracowników

Jak widać, usługi informatyczne oferowane jako outsourcing mogą włączać szeroką gamę czynności, które będą mogły pozwolić firmie na skoncentrowanie się na swoich celach – bez obaw o kwestie IT.

Jeśli firma potrzebuje konkretnych usług informatycznych, wówczas musi ona skontaktować się z dostawcą outsourcingu i przedstawić mu sytuację. Informatycy mogą wówczas zająć się zbadaniem problemu oraz jego rozwiązaniem – za pośrednictwem internetu, telefonu albo też po przyjeździe na miejsce.

Taka obsługa informatyczna związana jest z wyższymi kosztami niż doraźne usługi informatyczne, jednak jest ona rekomendowana dla tych firm, które potrzebują stałego wsparcia w dziedzinie IT. Koszty usług liczy się wówczas na podstawie wybranego pakietu, a także liczby stanowisk komputerowych i serwerów w firmie.

Jak wybrać odpowiednich dostawców usług IT dla firmy?

Dzisiaj usługi informatyczne oferowane są przez wiele firm działających w tej branży. Swoim klientom zapewniają one pełne wsparcie w powyższym zakresie. Warto zapoznać się z dostępnymi propozycjami, aby dobrać taką, która okaże się najbardziej korzystna.

W mieście Warszawa usługi informatyczne doraźnie oraz jako outsourcing IT dostarcza firma ITCenter, która posiada w branży już ponad 20 lat doświadczenia.

Podsumowując, gdy firma potrzebuje fachowego wsparcia informatycznego dotyczącego sieci, sprzętu czy oprogramowania, może skorzystać z usług IT doraźnie lub też może zdecydować się na outsourcing IT, gdy chce posiadać stałą opiekę w tym zakresie – także przez 24 godziny na dobę!

Artykuł partnera.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

 1. Jesli firma jest duża to faktycznie moze sobie pozwolić na zrekrutowanie oraz zatrudnienie informatyka jednak mniejsze firmy czesto takiej możliwosci nie mają bo jest to dla nich zbyt duże obciążenie finansowe. Sam w swojej firmie raczej bym się coś takiego nie powziął oraz korzystam z usług outsourcingu it. Która jak na razie bardzo dobrze się zresztą sprawdza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here