5 lutego 2013
Styczniowy rajd na USDZAR wyniósł opisywaną parę na poziomy nie obserwowane od kwietnia 2009 roku (maksimum styczniowe wyniosło 9.15905 randa południowoafrykańskiego za jednego dolara).
Koniec stycznia przyniósł realizację zysków, w wyniku czego kurs spadł o 3.5% w porównaniu do styczniowych maksimów. Wydaje się również, iż potencjał spadkowy został wyczerpany i przed inwestorami znajduje się okres konsolidacji w trakcie którego kurs poruszać się będzie w trendzie bocznym. W krótkim okresie perspektywy są korzystne dla osób z długimi pozycjami: współczynnik RSI (siły względnej) jest powyżej 50. Wskaźnik MACD (konwergencji i dywergencji średnich kroczących) jest poniżej linii sygnałowej, co mogłoby sugerowałoby dalszą korektę kursu, nie mniej jednak ciągle jest dodatni.
W alternatywnym scenariuszu, gdyby kurs USDZAR gwałtownie sforsował wsparcie kształtujące się w okolicach wartości 8.89880 (fibo 23.5) realistyczny wydaje się scenariusz powrotu kursu do przedziału 8.70660-8.73700.
Potwierdzenia wskazań analizy technicznej zwykle należy szukać w danych fundamentalnych. Niestety w bieżącym tygodniu kalendarium jest dość ubogie w wydarzenia. Niemniej jednak za najważniejsze dane makro w tym tygodniu należy uznać dzisiejszy indeks ISM dla usług (szczegóły w „Kalendarzu na najbliższe godziny”) oraz piątkową publikację bilansu handlu zagranicznego USA. Czynnikiem, który mógłby świadczyć na korzyść hipotezy o umacnianiu się randa wobec dolara jest dobra sytuacja na johannesburskim parkiecie: historycznie wzrost giełdy w Johannesburgu o 1% przekładał się ceteris paribus na 1.9% aprecjację randa.
Autor: Wojciech Stokowiec Dom Inwestycyjny BRE Banku, Zespół BRE FOREX ECN