Naga Marketsrubel_currency_exchangePierwsze podejście do przełamania historycznego szczytu na USD/RUB utworzonego 16 grudnia 2014 roku miało miejsce już wczoraj. Po utworzeniu się świecy przypominającej pinbar, dzisiejsze otwarcie miało miejsce tuż poniżej poziomu 79,5. Aktualnie (w momencie pisania artykułu) dolar na rynku międzybankowym kosztuje 80,70 rubli. Tak nisko rubel nie był jeszcze nigdy w historii.


Problemy rosyjskiej waluty rozpoczęły się od momentu zajęcia przez wojska Federacji półwyspu krymskiego – terenu niegdyś należącego do ogarniętej wtedy rewolucyjną gorączką Ukrainy. Naruszenie integralności sąsiedniego państwa nie spodobało się inwestorom, którzy pod koniec drugiego kwartału 2014 roku rozpoczęli – jak się później okazało – zmasowany odwrót od rubla. Paniczna wyprzedaż RUB została na chwilę zatrzymana decyzją rosyjskiego banku centralnego z nocy 15/16 grudnia 2014 roku, kiedy to Rosjanie zdecydowali o drastycznej podwyżce stopy referencyjnej o 6,5 punku procentowego z 10,5% do 17%. Przedstawiciele banku tłumaczyli wówczas decyzję potrzebą obrony rosyjskiej waluty przed zachodnimi spekulantami.

Decyzja obniżyła kurs jedynie na chwilę, a dziś – po nieco ponad roku – kurs USD/RUB znalazł się jeszcze wyżej, tworząc nowy historyczny szczyt. USDRUBMonthlyEksperci oceniają, że to nie koniec zwyżek. Rynek wciąż kierowany jest przez sentyment formowany globalną sytuacją makroekonomiczną, która – trzeba przyznać – nie jest łaskawa dla Federacji Rosyjskiej – stwierdza w jednej ze swoich ostatnich not prasowych Alfa Bank, największy komercyjny bank mający swoją siedzibę na terytorium Rosji.

Rosjan gnębią niskie ceny ropy naftowej. Mówi się, że kraj do prawidłowego działania (wyrównanie przychodów i rozchodów budżetowych) potrzebuje baryłki ropy kosztującej około 50 – 60 USD. W momencie gdy ropa brent kosztuje poniżej 30 dolarów za baryłkę, Rosjanie zmuszeni są do przejadania własnych rezerw walutowych. Niedawne zniesienie sankcji wobec Iranu na pewno nie jest na rękę Kremlowi, który wciąż walczy z pogłoskami jakoby obecna sytuacja miała przerodzić się w pamiętny dla wielu Rosjan kryzys z roku 1998.

Handluj rublem na preferencyjnych warunkach – sprawdź ofertę FxPro.

Ankietowani przez serwis Bloomberg eksperci twierdzą, że rubel może spaść nawet do poziomu 90.000 przed kolejną interwencją ze strony rosyjskiego banku centralnego. Jednocześnie, dwóch z piętnastu ankietowanych twierdzi, że podobnej reakcji można oczekiwać już lada chwila a spowodowana będzie ona właśnie przez przebicie poziomu 80,000.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWzrost wolumenu w BATS Global Markets
Następny artykułGBPJPY – czy to już czas na odbicie?
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here