Jak ważne będą odczyty inflacji w Polsce dla kursu złotówki?
Wskaźnik inflacji CPI w grudniu wyniósł 2.4% r/r (0.1% m/m), poprzednio 2.8 % r/r, będąc tym samym poniżej celu inflacyjnego NBP. Jest to najniższy wynik od sierpnia 2010 r. Za spadkiem inflacji stały m.in. niższe ceny paliwa oraz zmiany w sposobie refundacji leków, co doprowadziło do spadku cen w sektorze zdrowotnym. Ekonomiści spodziewają się, że inflacja bazowa (inflacja CPI po usunięciu składowych o dużej wariancji cen) podaży ścieżką wyznaczoną przez inflację CPI i wg. szacunków najprawdopodobniej spadnie do poziomu 1.5%-1.6% w skali rocznej (publikacja poziomu inflacji bazowej nastąpi dziś o godzinie 14:00). Spadkowy trend inflacji zostanie najpewniej podtrzymany, z tego też powodu ekonomiści spodziewają się styczniowej inflacji CPI na poziomie 2% r/r. Spadek inflacji wynikać będzie nie tylko ze spadku cen energii, jak również ze słabnącego popytu wewnętrznego oraz silnego złotego i stabilnych cen zewnętrznych, co znalazło odzwierciedlenie w spadającym indeksie cen dóbr produkcyjnych (PPI).
Ekonomiści spodziewają się, że publikacja danych makro w bieżącym miesiącu uwiarygodni hipotezę, iż inflacja okaże się niższa niż cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego. Oznaczałby to, iż nasz bank centralny „nieświadomie” prowadzi bardziej restrykcyjną politykę monetarną, iż zamierzał. Nawet optymistycznie zakładając wzrost gospodarczy na poziomie 2.5% w drugiej połowie roku, ze względu na prognozowany wzrost stopy bezrobocia, nie należy spodziewać się silnej presji inflacyjnej. Z tego powodu scenariusz głoszący obniżkę stóp procentowych o 25 pb przez NBP w lutym jawi się jako wysoce prawdopodobny.
Jeżeli chodzi o drugą stronę pary USDPLN, to dziś nastąpi odczyt inflacji konsumenckiej CPI za grudzień dla Stanów zjednoczonych (zmiana roczna inflacji CPI prognozowana jest na poziomie 1.8% (r/r)). Warto również zwrócić uwagę na pierwszą w tym roku Beżową Księgę, tj. zbiór komentarzy FED’u nt. bieżącej kondycji ekonomicznej Stanów Zjednoczonych. Na podstawie beżowej księgi inwestorzy mogą próbować wyczytać spomiędzy wierszy ew. planowane zmiany w polityce monetarnej prowadzonej przez FED. Jest to o tyle istotne, iż wraz ze spływaniem dodatkowym danych z grudnia o kondycji amerykańskiej gospodarki (Informacja o wysokim deficycie bilansu handlu zagranicznego opublikowana w zeszły piątek miała szczególnie pesymistyczny wyraz), ekonomiści zaczynają rewizję prognoz wzrostu PKB w USA.
Autor: Wojciech Stokowiec, Dom Inwestycyjny BRE Banku, Zespół BRE FOREX ECN