Naga MarketsPara USD/JPY wykonała w grudniu głęboką korektę z poziomu 121.70 do 115.50, a potem szybki powrót ponad 120 by zakończyć rok po 119.50. Gwałtowność odkupienia pary w drugiej połowie grudnia sugeruje, że trend w sercach inwestorów ma się wciąż bardzo dobrze, jednak brakło im siły choćby na to, aby przetestować poprzedni szczyt. Taki układ zapowiada korektę, tylko pojawia się pytanie: “Jaką?”. Układ tego typu może zakończyć się korektą w postaci trójkąta – silny popyt może utrzymać cenę powyżej poprzedniego dołka (zielone strefy popytu) – podwójnego dna, które położy podwaliny pod atak na poprzedni szczyt trendu – albo zrobimy nowy dołek.

601_XM_USDJPYH4
USD/JPY 4-godzinny

Dziś cena trafiła w pierwszy możliwy poziom wsparcia 118.80 na wysokości zniesienia 38.2% fali zakupowej z drugiej połowy grudnia, ekspansja 100% małego podwójnego szczytu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że mamy niższy duży szczyt, może się okazać, że spadki zostaną pogłębione do któregoś z niższych poziomów 118.30 (zniesienie 50%, ekspansja 127.2%) albo 117.70/50 (zniesienie 61.8%, ekspansja 161.8%). Czy i na jakich zasadach te poziomy pozwolą kontynuować trend wzrostowy? – oto kolejne pytanie. Odpowiedzi na nie poszukamy na wykresie dziennym z naniesionymi średnimi EMA 21 i 55 – zakładamy, że są to nasze punkty odniesienia w trendzie.

601_XM_USDJPYDaily
USD/JPY dzienny

Na wykresie dziennym widzimy, że cały czas trwa walka o średnią DEMA 21 znajdującą się pomiędzy dwoma synergiami Fibonacciego. Przyjmujemy, że jeśli cena znajduje się nad tą średnią, a ta średnia z kolei znajduje się nad wolniejszą średnią, to wciąż mamy trend wzrostowy. Kiedy cena przełamie szybszą średnią, oczekujemy głębszej korekty do średniej wolniejszej, lub powrotu ceny ponad szybszą średnią – tak więc mamy zestaw dualnych scenariuszy zachowania ceny względem naszych dynamicznych punktów nawigacyjnych. Możemy zatem uznać, że nasze poziomy nabierają i tracą na znaczeniu w miarę, jak cena i średnie przesuwają się z czasem.

——————————————————————————–

xm_logo1Sponsorem powyższej analizy jest broker XM.

Sprawdź ofertę XM oraz promocje dla klientów!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here