Naga MarketsJapoński jen | Author: Homini:)
Creative Commons Attribution License

Dolar amerykański do japońskiego jena zdaniem większości ważnych instytucji finansowych to najgorętsza para tego tygodnia. Nic więc dziwnego, że najwięksi gracze międzybankowego rynku FX uwzględnili ją w swoich rekomendacjach tradingowych i analizach technicznych przeznaczonych dla klientów indywidualnych. Swoją opinią na temat przyszłych ruchów w zakresie USD/JPY podzieliły się między innymi Credit Agricole, Morgan Stanley i Deutsche Bank.

Credit Agricole

Według analityków CA, w czasie ostatnich sesji zakres USD/JPY został mocno ograniczony i para nie poczyniła żadnych znaczących postępów powyżej poziomu 102.50. Konsolidacja rentowności amerykańskich obligacji jest jednym z głównych czynników wstrzymujących wzrosty na dolarze amerykańskim do jena. Jednak rosnący apetyt na ryzyko oraz zyski na japońskich rynkach kapitałowych pozwolą najprawdopodobniej zmienić tę sytuację w najbliższym czasie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Credit Agricole wskazuje również, że po kilku tygodniach wpływów kapitałowych netto, Japonia w końcu zaczyna rejestrować odnowione odpływy kapitału portfelowego – powinno to wywierać dalszą presję spadkową na japońskiej walucie.

Fakt, że rynek spekulacyjny utrzymuje krótką pozycję na JPY może ograniczyć tempo deprecjacji jena. Ciężko jest przewidzieć dalszy spadek zmienności waluty z aktualnych, i tak bardzo niskich już poziomów – jednak wybicie się z obecnej strefy może wymagać znacznie większego ruchu w rentowności obligacji amerykańskich.

Credit Agricole utrzymuje długą pozycję na USD/JPY od poziomu 102.39

USD/JPY: Prognozy Deutsche Bank, Morgan Stanley i Credit Agricole.
USD/JPY wykres dzienny. Opracowanie własne.
Kliknij by powiększyć!

Deutsche Bank

„Chociaż wielu inwestorów spodziewa się, że stopy procentowe w USA pozwolą poszybować USD/JPY do góry na przestrzeni bieżącego roku, to w ujęciu historycznym rozpoczęcie cyklu wzrostowego tychże stóp już kilkukrotnie zbiegało się z rosnącą siłą jena” – zauważa Deutsche Bank.

Według DB jest to spowodowane między innymi tym, że japońskie instytucje finansowe mają tendencję do repatriacji zagranicznych aktywów kiedy na globalnych rynkach zmniejsza się płynność. W miejscu tym można postawić pytanie, czy istnieją jakiekolwiek powody pozwalające sądzić, że dolar amerykański do japońskiego jena tym razem powtórzy wcześniej obserwowany trend. Według Deutsche Bank odpowiedź brzmi: jak najbardziej TAK.

„Nie możemy zapominać, że Abenomia (określenie powstałe z połączenia nazwiska japońskiego premiera Abe oraz ekonomii; przyp. red.) zachęca rodzimych inwestorów do podejmowania większego ryzyka. Oprócz tego należy pamiętać, że BoJ będzie stosował dalsze luzowanie, pchając stopy procentowe w dół” – podkreśla DB.

Analitycy banku jednocześnie zaznaczają, że nawet jeżeli wspomniane przed chwilą argumenty przemawiać będą na korzyść USD/JPY to ostateczny „głos” i tak należy do przepływów kapitałowych. To w głównej mierze od nich zależy czy historyczna korelacja pomiędzy rosnącym jenem i cyklicznym podnoszeniem stóp przez FED ponownie wystąpi.

USD/JPY: Prognozy Deutsche Bank, Morgan Stanley i Credit Agricole.
Koszyk JPY wykres dzienny. Opracowanie własne.
Kliknij by powiększyć!

Morgan Stanley

MS utrzymuje zdecydowanie bycze podejście do japońskiego jena. W zakresie dolara amerykańskiego spodziewa się natomiast jego wzrostów – nie zaszkodzi mu nawet wystąpienie krótkoterminowego  ryzyka spadkowego, które będzie efektem gorszych danych napływających z rynku USA.

Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule: Morgan Stanley: kupujcie USD/JPY, uważajcie na Kablu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here