Naga Markets

Para walutowa (USD/JPY) dolara amerykańskiego i jena od początku 2021r. porusza się w trendzie wzrostowym. W tym okresie jen stracił blisko 40% do dolara. Analizując tą parę na początku lipca szukałem przyczyny słabnięcia jena i teraz przytoczę kilka fragmentów z tamtego artykułu.

Wydaje się, że to zamierzchłe dzieje, a to tak niedawno, zaledwie na początku 2021 roku większość rozwiniętych gospodarek borykała się ze zbyt niską inflacją. Po okresie prób i błędów większość banków centralnych przyjęło strategię radzenia sobie z tym problemem, która polegała na tłumieniu wzrostowej presji na rentowność obligacji wywieranej przez poprawę wzrostu PKB. Założenie było takie, że będzie to sprzyjać pozytywnemu sprzężeniu zwrotnemu między spadkiem realnych dochodów a wzrostem wydatków.Zazwyczaj poprawa wzrostu gospodarczego powoduje wzrost rentowności obligacji. Dzieje się tak, ponieważ rynek oczekuje, że w odpowiedzi bank centralny zacieśni politykę monetarną. Ponadto lepsze perspektywy gospodarcze powodują, że inwestorzy przenoszą się z bezpiecznych obligacji rządowych do bardziej ryzykownych aktywów.

Czy osłabianie jena jest dobre czy złe dla wzrostu?

Na początku małe wyjaśnienie co to jest YCC. Z ang. Yield Curve Control – oznacza utrzymywanie rentowności rządowych obligacji na stałym, zazwyczaj niskim poziomie, poprzez odpowiednią politykę monetarną prowadzoną przez bank centralny.

Deprecjacja jena odgrywa kluczową rolę w rozważaniach o tym, jak długo Bank Japonii będzie w stanie utrzymać YCC. W teorii słabszy jen jest ważnym elementem polityki monetarnej, dzięki któremu YCC może stymulować wyższy japoński wzrost gospodarczy. Ponieważ Bank Japonii utrzymuje japońską krzywą rentowności obligacji na stałym poziomie, rosnące rentowności poza Japonią powodują deprecjację jena, co stymuluje japoński eksport netto i wywiera bezpośrednią presję wzrostową na japońską inflację poprzez wyższe ceny importu.

Każdy kij ma dwa końce

Zbyt daleko idące osłabianie jena może nieoczekiwanie przynieść odwrotne od oczekiwanych skutki. Z pozytywnej strony, mogłoby to przyczynić się do utrwalenia presji na wzrost kosztów, do tego stopnia, że firmy nie miałyby innego wyboru, jak tylko podnieść ceny swoich produktów. Oznaczałoby to wzrost oczekiwań inflacyjnych, co prawdopodobnie jest dokładnie tym, do czego dąży YCC.

Z drugiej strony, zaufanie konsumentów w obliczu spadku realnych dochodów mogłoby spaść, co jeszcze bardziej zmniejszyłoby ich skłonność do wydawania pieniędzy. Co więcej, przedsiębiorstwa zmuszone do ograniczenia produkcji z braku popytu i w obliczu ograniczenia zysków oraz większej niepewności związanej z kursem wymiany mogą zareagować zmniejszeniem wydatków inwestycyjnych co jest prostą droga prowadzącą do recesji.

Wszystko to sprawia, że Bank Japonii coraz częściej wydaje się być postawiony między młotem a kowadłem. Dalsze utrzymanie YCC na poziomie 0.2-0.25% w obliczu rosnących na całym świecie rentowności obligacji mogłoby zaszkodzić gospodarce poprzez szybką deprecjację jena. Jednakże skorygowanie w górę YCC wiąże się również z ryzykiem gwałtownego umocnienia japońskiej waluty i znacznym pogorszeniem konkurencyjności w eksporcie.

XTB

BoJ utrzymuje rentowność obligacji poprzez interwencyjne skupowanie papierów dłużnych. Tylko w czerwcu BoJ skupił ich za rekordową kwotę 81 miliardów dolarów. Dzięki tej operacji rentowność obligacji skarbowych spadła poniżej kluczowego poziomu 0,25 proc. Dla porównania Europejski Bank Centralny do maja w ramach programu APP, średnio miesięcznie skupował dług o wartości 27 miliardów dolarów.

Jak długo jeszcze?

Na kolejnych posiedzeniach Bank Japonii sygnalizował swoje dalsze poparcie dla kontynuacji YCC, ale niekoniecznie powinno to uspokoić inwestorów. Doświadczenie i historia ze sztucznym utrzymywaniem stałych kursów walutowych pokazuje, że nawet pomimo zapewnień bank centralny może nieoczekiwanie zmienić zdanie. W minionym tygodniu kurs USDJPY dotarł do 145 jenów za dolara USA. Ostatni raz taki kurs był widziany w 1998r.

Pojawiła się informacja o nieplanowanym wcześniej spotkaniu przedstawicieli rządu i ministra finansów i członków BoJ w czasie którego poruszono kwestie nadmiernej zmienności kursu jena. Nie pojawił się żaden oficjalny komunikat, jednak z wypowiedzi jednego z uczestników spotkania wynikało ,ze BoJ może użyć nadzwyczajnych środków w celu ustabilizowania kursu i wzmocnienia jena w każdej chwili. Ta wypowiedź spowodowała lekkie umocnienie jena, jednak zdaniem analityków kurs może nadal podążać w kierunku 147 jenów za USD o ile po werbalnych interwencjach nie nastąpi jakaś realna zmiana w polityce monetarnej BoJ.

Techniczne spojrzenie na USDJPY

usdjpy D1
USDJPY D1 – wybicie dołem z inside bar, który pojawił się w połowie lipca doprowadziło do 650 p korekty.

Na wykresie dziennym pojawiła się formacja inside bar. Świeca dzienna z 7 września ustanowiła maksimum tego roku, a notowania kolejnego dnia zawierały się w jej zakresie. Dzisiaj mogliśmy zaobserwować testowanie formacji od dołu. Cena aktualnie wróciła do formacji i znajduje się 10p powyżej jej minimum. Na MACD pojawił się sygnał spadkowy co może sugerować kontynuacje korekty ostatnich silnych wzrostów.

usdjpy h1
USDJPY H1 – cena wybiła dołem ze spadkowej flagi i testuje od spodu pokonane wsparcie formacji.

Na wykresie H1 możemy zaznaczyć kanał wzrostowy ( spadkową flagę), z której cena dzisiaj wybiła dołem. Dobrym miejscem do zajęcia pozycji Sell może być strefa podaży ( niebieska) zaczynająca się na poziomie 143.20, która dzisiaj już raz zawróciła kurs na południe.

O tym i o kilku innych instrumentach będę miał okazje porozmawiać w czasie co tygodniowej analizy live, która rozpoczyna się w każdy wtorek o 17:30 na kanale youtube.

Wtorkowe podwieczorki przy wykresach live 17:30-18:30

We wrześniu co wtorek będzie transmitowana sesja Live Analiza i Trading na kanale youtube telewizji internetowej Comparic24. Zapraszam we wtorek, 13 września o 17:30-18:30. Wstęp wolny. Nagrania i Transmisja live na youtube .

Weź udział w sesji Live Trading, co środę o godzinie 15:30

W środę, 14 września , o godz. 15:30 zaczynamy co tygodniową sesję live tradingu. Będziemy omawiać aktualną sytuacje makroekonomiczną , pary walutowe  i surowce. Link do zapisów znajduje się w tym miejscu, dołącz do Live Trading Roomu!  Więcej info na grupie: https://t.me/DarkaforexpopolskuŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here