Naga Markets
Author: IvanWalsh.com Creative Commons Attribution License
Author: IvanWalsh.com
Creative Commons Attribution License

Para USD/JPY dotarła niemal do ekspansji 100% poprzedniej fali wzrostowej z 2013 roku i zatrzymała się na ten tydzień pod poziomem 109.50 w okolicy szczytu września 2008. Moment ten zbiega się z lekką wyprzedażą na rynkach akcyjnych w akompaniamencie analityków wieszczących załamanie giełd… a przynajmniej solidną korektę. Więcej na ten temat znajdziesz w dzisiejszym komentarzu makro.

Mając już tło fundamentalne spójrzmy co na wykresie. Bieżący tydzień wieńczy długą, 5-tygodniową, 700-pipsową pikę w górę. Wyłamaliśmy poprzedni szczyt na 105.46, ekspansję 61.8% oraz linię poprowadzoną po dwóch ostatnich wierzchołkach i ostatecznie przychodzi bieżący tydzień, który po całym tygodniu przepychanki między bykami a niedźwiedziami znajduje się w punkcie wyjścia, koło otwarcia. Cena utworzyła długi knot w dół i krótki w górę testując okolice szczytu poprzedniego tygodnia. Nie jest to zaskakujące, jako że popyt wciąż ma prawo być silny w obrębie dwóch poprzednich świec wzrostowych.XM_USDJPYWeekly_2609
USD/JPY tygodniowy.

Na niższym interwale widzimy, że para weszła w ruch boczny – średnie wypłaszczają się, świece 4-godzinne zeszły na chwilę pod kanał. Popyt wciąż utrzymuje się wokół zniesienia 38.2% zakresu ubiegłego tygodnia, jednak od góry formuje nam się podwójny szczyt. Para obecnie jest w położeniu decydującym albo o pogłębieniu korekty, albo poprawieniu szczytu np. w okolicy 109.70.

XM_USDJPYH4_2609
USD/JPY 4-godzinny.

Ciekawie wygląda również poziom 107.40/30 – szczyt dwa tygodnie temu oraz zniesienie 76.4% ubiegłego tygodnia, a także poziom 106.30 – 50% zakresu tygodniu poprzedzającego miniony tydzień oraz ekspansja 61.8% z dużego horyzontu.

Fakt, że dziś jest piątek, może sprzyjać niedźwiedziom, jednakże traderzy oczekują na popołudniowe dane o dynamice PKB w USA w II kwartale roku (odczyt finalny), co do którego są spore oczekiwania – poprzednie szacunki mają zostać zrewidowane, zdaniem ekonomistów – z 4.2% do 4.6% w formacie rocznym.

Dla dalszego losu tej pary może być decydujące zamknięcie dzisiejszego dnia i jednocześnie tygodnia – skoro oscylujemy obecnie wokół otwarcia tygodnia. Być może wieczorem ujrzymy wisielca, albo silną świecę popytową, a może mocną niedźwiedzią świeczkę zamykającą się poniżej 50% zakresu ubiegłego tygodnia. Pojedynczy wisielec nie będzie jeszcze definitywnym sygnałem odwrócenia, to jednak może być tą kłodą, o którą ostatecznie potkną się zbyt rozgrzane byki.

XM_artykulPowyższa analiza Forex jest jedną z cyklu analiz przygotowywanych przez Comparic we współpracy z XM. Pozostałe analizy można znalezć codziennie na stronie XM.

Polecamy założenie rachunku w XM lub wypróbowanie konta DEMO.

XTB
Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here