Naga Marketsw samo sedno Formacja głowy z ramionami to jedna z najbardziej znanych formacji analizy technicznej. Pojawienie się na wykresie specyficznego układu lokalnych szczytów i dołków często zwiastuje zbliżający się koniec trendu (lub też impulsu) wzrostowego. Formacja głowy i ramion (lub krócej RGR od ramię, głowa, ramię) z całą pewnością znajdzie swoje miejsce w każdej książce poświęconej analizie technicznej. Nie jest to jednak formacja czysto teoretyczna, gdyż równie często pojawia się ona na wykresach.


Formacja głowy z ramionami powinna składać się z dwóch (niemal) równych dołków, wyższego szczytu (głowa) oraz ramion na (niemal) tym samym poziomie. Stare powiedzenie traderów brzmi: Rynek to nie apteka i niewielkie różnice w poziomach ramion, czy utworzenie się drugiego dołka formacji na nieco wyższym poziomie nie powinno być powodem do jej odrzucenia. Według klasycznych zasad analizy technicznej, formacja ta zwiastuje rychły koniec trendu wzrostowego a potwierdzeniem jej powstania jest wybicie tzw. linii szyi czyli wsparcia wyznaczonego na podstawie dwóch dołków.

Analogiczną do formacji głowy z ramionami jest powstała w skutek jej odbicia lustrzanego formacja odwróconej głowy z ramionami (RGR). W odróżnieniu do klasycznego RGR’a, oRGR powstaje w skutek uformowania się trzech lokalnych dołków i jest formacją pro-wzrostową.

Tworzenie powyższej formacji dostrzec można obecnie na notowaniach pary walutowej USD/CHF, której kur od kilku tygodni porusza się na północ. Wzrosty te doprowadziły już do wybicia linii szyi wyznaczonej na poniższym wykresie jako pomarańczowa strefa.

Do handlu na parach walutowych z USD polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs pary walutowej USDCHF
USDCHF Weekly

Okazuje się zatem, że jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja podażowa, mogąca zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się dalszych wzrostów.

Mimo, że teoretycznie zasięg formacji oRGR wyznacza się poprzez przeniesienie zasięgu od głowy do linii szyi aż powyżej linii szyi, to w tym konkretnym przypadku, realizacja tego scenariusza może okazać się niezwykle problematyczna. Spoglądając na powyższy wykres dostrzec można bowiem, że na drodze do wskazanego w ten sposób poziomu stoi niezwykle istotny opór w okolicy 1.03. Biorąc pod uwagę, że rynek nie był powyżej tego pułapu od sierpnia 2010 roku, i tym razem w jego okolicy spodziewać moglibyśmy pojawienia się większej reakcji podażowej.

UWAGA!

Trzeba także jednoznacznie przyznać, że omawianą formację dostrzec można na interwale tygodniowym. Oznacza to, że z technicznego punktu widzenia, dopiero zakończenie obecnego tygodnia powyżej linii szyi (pomarańczowej strefy) mogłoby w pełni potwierdzić powstanie oRGR’a. Jeżeli do tego czasu kurs osunie się jednak poniżej tego poziomu, cała formacja mogłaby zostać zanegowana.


Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMark Carney: Brexit może być sprawdzianem dla światowej gospodarki
Następny artykułECC Games zadebiutowało na NewConnect. Popyt na akcje przerósł oczekiwania!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here