Naga MarketsMoże to się wydawać niewiarygodne, ale kanadyjska ropa na rynku wewnętrznym aktualnie kosztuje … 5$ za baryłkę. Powodów jest kilka, ale najważniejszym wydaje się problem z transportem, a w zasadzie z dostarczeniem jej do portów, z których może być dalej wysyłana w świat. Niedostateczna przepustowości istniejących rurociągów którymi można eksportować kanadyjska ropę powodowała, że stosowany transport kołowy i szynowy znacznie podwyższa koszty surowca i ogranicza jego eksport. Inne problemy firm naftowych z Alberty to poza wspomnianym kłopotem z transportem poza prowincję, duża produkcja, a także niewystarczająca liczba rafinerii w Kanadzie. Np. w prowincji Alberta są cztery rafinerie przerabiające dziennie niecałe 0.5 mln baryłek, reszta produkcji jest eksportowana poza prowincję.

Bogate złoża roponośnych piasków znajdują się w kanadyjskiej prowincji Alberta. Geolodzy oszacowali, że w piaskach bitumicznych Alberty znajduje się około 1.8-2 bln baryłek ropy. To kilka razy więcej niż na Półwyspie Arabskim. Nadające się do pozyskania rezerwy Alberty są dwukrotnie większe niż Kuwejtu, Iraku czy Iranu, i nieco tylko mniejsze od rezerw Arabii Saudyjskiej.

Wydobycie ropy z tych złóż znacznie różni się od  tradycyjnych znanych nam metod. Nie ma tu odwiertów… są to w zasadzie kopalnie odkrywkowe. Pozyskane w ten sposób piaski bitumiczne w celu uzyskania z nich lekkiej płynnej ropy nadającej się do transportu rurociągami, wymagają szeregu procesów technologicznych mogących negatywnie wpłynąć na środowisko naturalne. Dlatego tez projekt rurociągu Keystone XL mającego umożliwić transport ropy przez USA w rejon Zatoki Meksykańskiej i dalej w świat drogą morską, napotkał na ostry sprzeciw ekologów i do dzisiaj nie miał szans powstać.

Jednak dzisiaj zapadła decyzja o rozpoczęciu budowy tego niezwykle potrzebnego środka transportu ropy. Dzisiaj TC Energy usankcjonowało niesławny rurociąg Keystone XL ze wsparciem rządu Alberty. Budowa rozpocznie się od razu, a kiedy w 2023 r. zostanie oddany do użytku, będzie w stanie przenieść 830 tys. baryłek ropy na wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, co drastycznie poprawi sytuację ekonomiczną w Kanadzie. Mniej więcej w tym samym czasie ma zostać uruchomiony również rurociąg przesyłowy do wybrzeży Pacyfiku.

Niewątpliwie jest to bardzo dobra wiadomość dla kanadyjskiego przemysłu naftowego i co za tym idzie krajowej waluty , kanadyjskiego dolara CAD.

Drugim czynnikiem mogącym wspierać krótkoterminowo CAD jest ogromna subwencja płacowa, którą rząd kanadyjski ogłosił wczoraj. Szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione, ale już wiadomo że każda firma z 30% spadkiem przychodów może dostać od rządu 75% z pierwszych 58.700 dolarów pensji – lub 1179 dolarów tygodniowo na pracownika. Będzie to trwać przez trzy miesiące. Oznacza to, że pracownicy kanadyjscy będą otrzymywali wsparcie prawie tyle samo tygodniowo, co Amerykanie otrzymają jednorazowo z tytułu pandemii spowodowanej koronawirusem. Można…? Można!

Na bazie tych dobrych wiadomości fundamentalnych przyjrzałem się od strony technicznej wykresowi USDCAD, czy analiza techniczna potwierdzi możliwość umocnienia kanadyjskiego dolara do dolara amerykańskiego.

USDCAD Weekly – formacja podwójnego szczytu może byc sygnałem do spadków.

Patrząc na tygodniowy wykres zauważymy formacje podwójnego szczytu w budowie. Gdyby miała się zrealizować, czekały by nas duże spadki.

USDCAD H1 – cena porusza się w kanale spadkowym, celem sprzedających może być wsparcie kanału.

Na wykresie H1 widzimy, że cena porusza się w kanale spadkowym i celem podaży może być wsparcie kanału. Trudno prognozować w aktualnie mocno zmiennej sytuacji na rynkach czy dojdzie do pokonanie wsparcia i sięgnięcia do strefy popytu znajdującej się na poziomie 1.3980, ale dobre wiadomości fundamentalne mogą ten ruch spadkowy podtrzymać.


Analiza będzie weryfikowana w weekend zgodnie z założeniami cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką”. Wszystkie odcinki cyklu “Pomiędzy Teorią a Praktyką” są  zebrane w osobnym wątku na naszym forum w dziale Dzienniki Traderów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here