Naga MarketsKolaż flag Stanów Zjednoczonych oraz KanadyO godzinie 14:30 mieliśmy do czynienia z zbiorczą publikacją raportów PPI z USA oraz pozwoleń na budowę w Kanadzie. W obu przypadkach mieliśmy do czynienia z negatywną niespodzianką, na którą pozytywnie reaguje kurs USDCAD.


O indeksie cen dóbr produkcyjnych, obrazującym zmiany poziomu cen i ustalanym przez producentów, a także o jego wpływie na wycenę waluty można przeczytać w artykule poświęconym PPI.

Dane z USA nie są jednak tak dobre jak spodziewali się tego analitycy. We wrześniu wartość indeksu spadła o 0,2 pp w porównaniu do odpowiadającego okresu sprzed roku. W ujęciu miesięcznym dynamika PPI rośnie o 0,2%. Dane bazowe nie różnią się od prognozowanych (0,2% w ujęciu miesięcznym oraz 2,5% r/r).

Nieco lepsze dane z Kanady

Równolegle do raportu PPI, światło dzienne ujrzała publikacja Statistics Canada dotycząca wydanych w sierpniu tego roku pozwoleń na budowę domu. Wskaźnik ten rośnie o 0,4%, mijając jednak prognozy na poziomie 0 0,1 pp. wyższym.

Wartość wszystkich nieruchomości na budowę których wydano pozwolenia przekracza $8,1 mld z czego aż $3,2 mld stanowią budynki niemieszkalne. To o 8,8% więcej niż w lipcu tego roku.

Reakcja rynku

Wnioskując po wykresach EURUSD, USDJPY czy GBPUSD można stwierdzić, że rynek praktycznie nie zareagował na popołudniową publikację z USA (zmienność tuż po godzinie 14:30 nie przekroczyła 10 pips). Pozytywnym zaskoczeniem są więc wyraźne wzrosty USDCAD, które w pierwszej reakcji na dane przetestowało zniesienie 61,8 ostatniego impulsu spadkowego:Wykres USDCAD M30 pokazujący test zniesienia 61,8

Podobną reakcję dostrzegamy na EURCAD, co wskazuje na to, że inwestorzy z rezerwą przyjęli dzisiejsze dane z Kanady.

WYkres EURCAD M30
źródlo: TradingView


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here