Naga MarketsZgodnie z majowymi danymi Statistics Canada, inflacja konsumencka (CPI) Kanady spowalniała w zeszłym miesiącu z poziomu 0,4% do 0,1%, czyli mocniej niż przewidywali analitycy (0,2%). W efekcie na notowaniach USD/CAD obserwowano krótkoterminowe wzrosty w momencie publikacji wskaźnika o 14:30.


Inflacja w ujęciu rocznym również zawodzi

Oprócz spowolnienia dynamiki inflacji miesięcznej, CPI r/r także wyraźniej się osuwała do pułapu 1,3% (prognoza 1,5%) z poziomu 1,6% notowanych w kwietniu. Jest to silne odwrócenie koniunktury – na początku 2017 wartości dynamiki cen plasowały się bowiem powyżej 2% r/r:

Źródło: StatCan

Informacja jest negatywna dla CAD również dlatego, że zmniejsza szansę na lipcową podwyżkę stóp procentowych, którą rynek jeszcze przed publikacją danych inflacyjnych wyceniał na 58%. O ile zarobki wzrastają na zdrowych poziomach, to łączne wskaźniki inflacyjne zawodzą i Bank Kanady z pewnością nie może ich ignorować.

USD/CAD w górę o prawie 80 pipsów

W pierwszej reakcji na publikację danych notowania Loonie umacniały się o około 80 pisów podchodząc ponownie pod pułap 1.3300. Do maksimów sesyjnych cenie jednak nadal daleko:

USD/CAD H4

W przypadku EUR/CAD aprecjacja była jeszcze silniejsza i zatrzymał ją dopiero poziom PP R1. Notowania bez większych problemów pokonywały wcześniejsze maksima sesyjne wyznaczane przez dziennego pivota 1.4794:

EUR/CAD H1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here