Naga MarketsPrzeglądając wykresy par walutowych w poszukiwaniu dobrych okazji do handlu, natrafiłem na interesująco zapowiadającą się parę USDCAD.

Dostrzegłem potencjalnie możliwą do rozegrania formację nietoperza – BAT. W tym przypadku jest to formacja spadkowa, natomiast można spodziewać się jeszcze sporych wzrostów na tej parze. Sprzyjającym ku temu przesłankom jest silny, regularny obecny trend wzrostowy, oraz przełamywane kolejne istotne poziomy cenowe.

USDCAD D1

Dokonując obliczeń zniesień Fibonacciego daje się zaobserwować, że idealnie wpasowują się we wzorcowe założenia tej formacji, takie jak:

  • zasięg AB powinien być mniejszy niż 61,8 % fali XA i być w przedziale 38,2% – 50%. W przypadku pary USDCAD jest to około 50%
  • fala BC powinna wynosić 38,2%, 44,7%, 48,6%, 50%, 61,8%, 78,6% lub 88,6% długości fali AB. W przypadku omawianej pary jest to blisko 78,6%.
USDCAD Daily, tworząca się formacja BAT ( wykres z tradingview.com)

I to byłoby na tyle z danych nam wiadomych, czyli zachowań ceny w przeszłości, bo jeszcze chcielibyśmy dowiedzieć się jaki mamy potencjalny możliwy zasięg ceny, lub patrząc zgodnie z założeniami, gdzie wyszukiwać okazji do sprzedaży. Jak wiadomo, nie ma pewnych sytuacji na rynku, natomiast jeśli spróbujemy skorelować dotychczas wpisujące się wzorcowo w formację zachowania ceny z założeniami samej formacji co do wszystkich wymaganych punktów to takim potencjalnym możliwym punktem zwrotnym, gdzie należałoby wyszukiwać już silnych spadków mogą być okolice ceny 1.3600. Dlaczego akurat 1.3600?

Poziom ten już wcześniej w historii był miejscem, gdzie cena na wykresie zmieniała swój kierunek.

W tym miejscu spełnione byłyby kolejne dwa założenia idealnie uformowanej formacji BAT, jak:

  • fala CD powinna być w przedziale między 161,8%, a 261,8% ruchu BC, o wartościach zaznaczonych w pomarańczowym prostokącie na wykresie powyżej. W naszym wypadku wypada tam 190,2% zniesienia,
  • istotnym warunkiem jest aby zasięg AD wynosił 88,6% zasięgu XA. Czasem niektóre źródła podają również 78.6%.

W tym miejscu zasięg wynosi dokładnie 88,6%, zatem zakładając, że formacja nietoperza jest respektowana przez wielu graczy jako dająca pewne informacje o przyszłym możliwym ruchu ceny, to w tym miejscu należałoby rozglądać się za możliwością sprzedaży tej pary walutowej. Osobiście utwierdza mnie to również w przekonaniu, że jest jeszcze duża możliwość do otwierania pozycji długich.

Tak jak wspomniałem, silny trend, pokonywane kolejne poziomy, dlatego ustawiłem zlecenie oczekujące w nadziei, że pokonana strefa zostanie przetestowana ponownie i uda się dołączyć do panującego trendu. Aby zwiększyć czytelność wykresu, pozwoliłem sobie umieścić to zlecenie oczekujące już na czystym wykresie:

USDCAD H4

Z perspektywy czterogodzinnego wykresu wygląda to tak: – Potencjalny  ryzyka do zysku (R/R) wynosi 1:5. Jeśli uda zawrzeć się transakcję to w miejscu 1.3600 będę poszukiwał już tylko pozycji krótkich.

opracował : KrzemekConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Formacja zdechłego mamuta raczej. Ta strategia nie działa, przetestowania na okresie 2 lat pokazała że to myślenie życzeniowe i nie ma uzasadnienia w inwestowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here