Naga MarketsUSD/CAD: czarny koń czy koń trojański?

Wobec zbliżającego się oświadczenia Bank of Canada o 16:00 czasu polskiego, uwaga coraz bardziej skupia się na kanadyjczyku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Para USD/CAD od września 2012 roku, kiedy wyznaczyła ostatni długoterminowy dołek tuż nad 0.96, pokonała ponad 1200 pips przebijając parytet i uderzając wczoraj w sufit na poziomie 1.1000. Wzrosty przyspieszyły w ostatnich miesiącach po reakcji na opór 1.05 i przejściu tegoż. Obecnie para zatrzymała się pod znaczącym poziomem 1.10 oczekując decyzji Bank of Canada. Wiele źródeł podaje to miejsce jako skumulowany Take Profit dla tych wszystkich długich pozycji budowanych przez ostatnie 16 miesięcy. Inni uważają, że para będzie czarnym koniem w 2014 roku, na którego warto postawić.

USD/CAD: czarny koń czy koń trojański?
USD/CAD dzienny, opracowanie własne.
Kliknij by powiększyć!

Technicznie na wykresie dziennym widzimy silne wzrosty po wybiciu z grudniowej konsolidacji. Średnia z 21 dni spionizowała się wyraźnie, co odzwierciedla także RSI14 – dla wyższego szczytu mamy niższe wskazanie. Zasadniczo oznacza to, że istnieje dalszy potencjał do wzrostów na interwale dziennym. Czy jednak oznacza to, że techniczna strona wykresu daje sygnał kupna? Absolutnie nie. Kupowanie po takich wzrostach byłoby raczej mało rozsądne.

Tutaj warto rozważyć zbliżające się posiedzenie BoC. Trwają spekulacje na temat możliwego cięcia stóp procentowych lub innej formy poluźnienia warunków monetarnych w Kanadzie, która – jak wskazują dane – popada w coraz głębszą stagnację połączoną z dysinflacją. Gdyby tak się stało, kanadyjczyk powinien istotnie osłabnąć. Z drugiej jednak strony po tak silnych dotychczasowych spadkach CAD ewentualna decyzja BoC o cięciu nocnej stopy depozytowej o 25 punktów jest już najpewniej w cenie. Stąd nadmiar płynności ze strony sprzedających kanadyjską walutę może zostać wykorzystany do realizacji dużych zysków z pozycji budowanych przez ostatnie 1200 pipsów. Bank of Canada był do tej pory bardzo spokojny i przewidywalny, zatem podstawowy scenariusz powinien zakładać brak zmian w polityce. W tym miejscu ryzyko korekty, np. do poziomu 1.07, wydaje się wysokie. Natomiast Societe Generale uważa, że prawdopodobnie oświadczenie BoC będzie gołębie, jednak trzyma się strategii kupowania USD/CAD w dołkach celując w obszar 1.15/1.20 przy uwzględnieniu możliwej korekty na przegrzanej parze.

Duże banki inwestycyjne, takie jak Goldman Sachs, Morgan Stanley, itp. siedzą już w długich pozycjach i pierwsze zgrupowanie poziomów TP mamy na 1.12:

USD/CAD: czarny koń czy koń trojański?
Banki na USD/CAD, źródło: eFXnews
Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here