erdogan siedzi na fotelu
Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan

Wrześniowy poziom kosztu pieniądza liczony dla ostatnich sześciu miesięcy wzrósł do niemal 25. W ujęciu miesięcznym dynamika inflacja wynosi 6%, co i tak jest wysokim odczytem. W związku z gwałtownym osłabieniem się liry tureckiej na początku sierpnia, władze Turcji rozpoczęły heroiczną walkę o krajową walutę. We wrześniu Bank Centralny Republiki Tureckiej podniósł stopy aż do poziomu 24% wbrew rekomendacjom prezydenta Erdogana. Z kolei na początku tego miesiąca wprowadzono zakaz stosowania walut obcych w umowach handlowych, a kilka dni później Berat Albayrak, minister finansów, wezwał krajowe firmy i lokalnych przedsiębiorców do solidarnego obniżenia cen swoich produktów o 10% do końca bieżącego roku kalendarzowego.


Choć patrząc z boku działania tureckich instytucji państwowych wydają się chaotyczne, to ich poczynania przynoszą efekty. Para USD/TRY po zanotowaniu historycznego szczytu w połowie sierpnia w okolicach poziomu 7.10, w przedostatnim dniu października notowana jest już po zaledwie 5.49, co daje spadek o prawie 23% i niebagatelną ilość pipsów – 16 000.

Analiza interwału tygodniowego

Interwał tygodniowy wskazuje na kluczowy poziom wsparcia 5.4473 do którego cena dotarła w połowie sierpnia po gwałtownym spadku z szczytu 7.10. Przebicie tego poziomu otworzy drogę do szczytów z lipca i maja 2018 roku tj. 4.98 oraz 4.92. Można zaobserwować również dużą formację trójkąta, która utrzymuje notowania w swoim zakresie. Z drugiej strony dopiero przebicie poziomu 5.86, a następnie 5.96 zniwelowałoby natychmiastową presję spadkową i oznaczałoby to powrót do dalszych wzrostów. Scenariusz wzrostowy jest w dalszym ciągu wspierany przez fundamentalne przesłanki.

USDTRY blisko kluczowego wsparcia. Powrót siły tureckiej liry?

Analiza interwału dziennego

Oprócz najważniejszego wsparcia 5.4473, na interwale dziennym ukazuje się również ważna wymienność znajdująca się nieco niżej, bo na poziomie 5.4250. Przebicie tej istotnej strefy, może doprowadzić do testu psychologicznego poziomu 5.00. Jednak po drodze znajduje się ważny układ konfluencji tj. strefa popytowa oraz największa korekta 1:1 w okolicach 5.20.

USDTRY blisko kluczowego wsparcia. Powrót siły tureckiej liry?

Analiza interwału czterogodzinnego

Zeszłotygodniowe spadki są również kontynuowane na początku bieżącego tygodnia. Przebicie lokalnej linii trendu powinno lekko zmniejszyć presję spadkową, jednak dopiero przebicie poziomu 5.86, a następnie 5.96 pozwoli na wyhamowanie bieżącego impetu spadkowego. Do ważnej strefy wsparcia brakuje zaledwie 100-300 pips, co przy zmienności pary USD/TRY może zostać zrealizowane w bardzo krótkim czasie.

USDTRY blisko kluczowego wsparcia. Powrót siły tureckiej liry?

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here