Naga MarketsW tę środę poznamy decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych, a także zobaczymy najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz konferencję prasową. Decyzja wraz z projekcjami pojawi się o godzinie 19:00, a konferencja będzie mieć miejsce o godzinie 19:30.

Grudniowe projekcie makroekonomiczne FOMC. Źródło: fred.stlouisfed.org

Ostatnie projekcje amerykańskiej Rezerwy Federalnej wskazywały na oczekiwanie systematycznej obniżki dynamiki tempa wzrostu Produktu Krajowego Brutto przy nieznacznym wzroście inflacji oraz wzroście stóp procentowych.

Według Komitetu Otwartego Rynku i grudniowej opinii w 2019 roku moglibyśmy zobaczyć dwie podwyżki stóp procentowych, aby efektywna stopa funduszy federalnych wzrosła z 2,4 do 2,9 proc. W 2020 roku oczekiwana była jeszcze jedna podwyżka do łącznie 3,1 proc. Czyli wtedy przedział to 3,00 – 3,25 proc.

Od ostatnich projekcji minęły trzy miesiące i w tym czasie rynek zdołał znacząco oddalić się od jastrzębiego podejścia Rezerwy Federalnej, jak i również sam FED w swoich wypowiedziach również stawał się coraz bardziej neutralny.

Ostatnie projekcje FED wobec oczekiwań rynku (czerwone kropki). Źródło: CME Group

Stąd tak istotne zmiany w rynkowej wycenie, gdzie obecnie szanse na cięcie stóp procentowych w najbliższych ośmiu miesiącach wzrosły do 37 proc. Niewykluczone więc, że nowe projekcje FED mogą być bardziej gołębie z obniżeniem oczekiwań np. tylko do jednej podwyżki stóp procentowych w tym roku i braku podwyżek w 2020 i 2021.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here