Naga MarketsDolar amerykański mocno rośnie w czasie azjatyckich godzin handlu po mocnych danych gospodarczych z USA w połączeniu z jastrzębimi wzmiankami Jerome Powella, który powiedział, że FED może podnieść stopy procentowe ponad poziom neutralny oraz podkreślił, że próg neutralny wciąż znajduje się daleko od miejsca, w którym jesteśmy teraz. Prezes Fed dodał, że “stopy procentowe są nadal akomodacyjne, ale stopniowo przechodzimy do miejsca, w którym będą neutralne, lecz wciąż nie będą hamować wzrostu”. Uwagi te są uważane za wyjątkowo jastrzębie, biorąc pod uwagę, że Fed usunął zwrot “akomodacyjny” z ostatniego komunikatu, gdzie skromnie skorygowano długoterminową stopę procentową. Przypomnijmy, że amerykański bank centralny podniósł stopy w ubiegłym tygodniu po raz trzeci w tym roku do przedziału 2-2.25%. Podczas swojego wystąpienia w Waszyngtonie Powell zasugerował, że Stany Zjednoczone doświadczają “wyjątkowo pozytywnego zestawu okoliczności gospodarczych i ciężko pracujemy, aby spróbować utrzymać ekspansję i utrzymać niskie bezrobocie oraz inflacja blisko celu “. Doszedł do wniosku, że “naprawdę nie ma powodu, aby sądzić, że ten okres nie może trwać przez dłuższy czas”.

Krzywa rentowności amerykańskich obligacji skarbowych mocno wzrosła w górę w ciągu ostatnich dwóch dni. Źródło: Bloomberg.

Ostatnie zdanie sygnalizuje, że Rezerwa Federalna może nadal podnosić stopy procentowe wraz z rosnącą gospodarką. W rezultacie inwestorzy skorygowali swoje oczekiwania wzrostowe, wyprzedając obligacje o dłuższym czasie trwania, a tym samym popychając długi koniec krzywej rentowności na wyższy poziomy. Co więcej, nie możemy zapominać, że uwagi dostarczone przez Jerome Powell zostały wcześniej potwierdzone przez świetny odczyt ISM dla usług, a także kolejny doskonały raport ADP, który wskazuje na kolejny bardzo dobry raport z rynku pracy, który opublikowany zostanie w piątek. ISM usługowy wzrósł we wrześniu do 61,6 z 58,5 pkt., co znacznie pobiło konsensus. Z kolei ADP pokazał, że gospodarka amerykańska dodała w ubiegłym miesiącu aż 230 tysięcy nowych miejsc pracy, co jest znacznie powyżej poziomu niezbędnego do utrzymania stopy bezrobocia na niezmienionym poziomie. W rezultacie amerykańska 10-letnie rentowności wzrosły w środę do poziomu 3,18%, a podczas sesji azjatyckiej przebiły poziom 3,22%. EURUSD spadł do najniższego poziomu od połowy sierpnia.

Po przebiciu 1.1540 na parze EURUSD można założyć, że może ona ponownie kierować się w kierunku 1,13. Wiele będzie zależeć jednak od dalszych ruchów na amerykańskim rynku obligacji. Źródło: xStation5.

Patrząc na rynki finansowe można stwierdzić, że waluty o wysokiej wartości współczynnika Beta radzą sobie najgorzej w obliczu wyższych stóp w USA. Zarówno AUD, jak i NZD mocno zniżkują o poranku. Wyższe stopy procentowe oznaczają również wyższe koszty finansowania dla firm zadłużonych w dolarze amerykańskim. Z kolei wyższa stopa dyskontowa oznacza, że przyszłe zyski są warte mniej obecnie, co stawia akcje jako papiery mniej atrakcyjne w porównaniu do aktywów wolnych od ryzyka. W odpowiedzi na powyższe wydarzenia Hang Seng spadł o 2,3%, a japoński NIKKEI stracił ponad 0,5%.

SP500 (US500) testuje dolne ograniczenie kanału wzrostowego. Jeśli niedźwiedzie przełamią ten poziom, kolejnym ważnym wsparciem wydają się okolice 2880 punktów. Źródło: xStation5.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here