Naga Marketsbanknoty euro i dolarGeorgette Boele, analityk ABN AMRO sugeruje, że kurs pary walutowej EUR/USD pozostawał w tym roku w wąskim przedziale, a głównym powodem tego braku kierunku jest fakt, że obie waluty nie wyglądają szczególnie atrakcyjnie dla inwestorów na świecie. Z kolei kurs USD/JPY powinien w jego ocenie podążać na południe do końca roku.


Zobacz również: EBC: Nadchodzi obniżka stóp procentowych o 20 pb oraz QE – prognozy dużych banków

Kurs dolara (USD) spadnie do 100,00 JPY?

Z jednej strony słabszy wzrost w strefie euro, perspektywa poluzowania polityki pieniężnej przez EBC i wyzwania polityczne we Włoszech obciążają siłę euro. Z drugiej strony perspektywa agresywnego luzowania przez Fed obciąża dolara amerykańskiego. Istotną rolę odgrywają również zmiany nastrojów inwestorów. Perspektywa obniżek stóp Fed ma negatywny wpływ na dolara, gdy za oczekiwaniami inwestorów przemawia coraz więcej faktów. W ocenie analityków dzieje się tak, ponieważ w takim środowisku istnieje niższy popyt na dolara.

Ostatni tydzień przyniósł połączenie tych różnych i przeciwstawnych dynamik. Na początku tygodnia gołębie wypowiedzi Mario Draghiego z EBC pchnęły kurs EUR/USD poniżej 1,12. Ale dzień później Fed zaskoczył jeszcze bardziej gołębim wydźwiękiem, co spowodowało silną przecenę dolara. Komunikat Fed zwiększył oczekiwania na obniżkę stóp o 50 pb w lipcu. To z kolei zmieniło ogólne nastroje inwestorów. Połączenie słabnących optymistycznych nastrojów inwestorów i zawężenia spreadów rentowności między USA i innymi krajami spowodowało spadek notowań dolara. Kurs EUR/USD przebił od dołu 200-dniową średnią kroczącą, a indeks dolara amerykańskiego spadł poniżej średniej w ubiegły piątek – napisano w raporcie.

Analityk zauważa, że para USD/JPY jest już poniżej tego poziomu od początku maja. Zmiany te wyraźnie poprawiają ogólną perspektywę techniczną dla EUR/USD, a szanse wzrosły, że dolar amerykański wszedł w fazę wieloletniej deprecjacji.

Uważamy, że obecnie rynek jest zbyt agresywny w wycenach obniżek stóp przez Fed, a nasz nowy pogląd wskazuje, że z kolei obniżki stóp przez EBC nie są w pełni przewidywane przez rynki finansowe. Jeśli nasz pogląd się potwierdzi, kurs EUR/USD może z łatwością spaść ponownie poniżej 200-dniowej średniej kroczącej w najbliższym czasie – dodano.

kurs euro do dolara we wtorek 25 6 19
Kurs euro do dolara we wtorek

Georgette Boele prognozuje kurs EUR/USD na poziomie 1,12 na koniec roku. Uważa jednak, że słabość dolara amerykańskiego pozostanie w stosunku do japońskiego jena. Zawężanie się spreadów rentowności między USA, a Japonią i pojawiające się fale awersji do ryzyka powinny wspierać siłę jena w stosunku do dolara. Jego prognoza na koniec roku jest na poziomie 100 dla pary USD/JPY.

Zobacz również: USD/CAD: Bank Kanady wesprze siłę dolara kanadyjskiego w najbliższym czasie – CIBC

kurs dolara do jena we wtorek 25 6 19
Kurs dolara do jena we wtorek


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here