Naga Markets

USD/JPY zawrócił w górę po dwóch dniach korekty. Bank Japonii robi się już nudny FED dowiózł w środę wieczorem oczekiwania, co do podwyżki stóp procentowych o 75 p.b. (przeciwko była tylko Esther George, która opowiedziała się za ruchem o 50 p.b.). Podczas konferencji prasowej Powell dał do zrozumienia, że w lipcu możliwe jest zarówno kolejne 75 p.b., jak i 50 p.b. Przedstawione projekcje makro – wykres oczekiwań członków FED tzw. dot-plot – zakładają jednak poziom stóp 3,4 proc. na koniec tego roku, 3,8 proc. w przyszłym i 3,4 proc. w 2024 r. i 2,5 proc. w długim okresie.

Dolar znów zyskuje na szerokim rynku

W komunikacie FED dał do zrozumienia, że sprowadzenie inflacji w dół jest teraz kluczowym celem. Rynki początkowo zareagowały osłabieniem dolara i odbiciem na giełdach, ale w czwartek powróciła zmienność- rynek zaczął się przejmować tym, że polityka banków centralnych doprowadzi do globalnej recesji.Tym samym o ile środa nie przyniosła nadmiernych niespodzianek, o tyle czwartek tak. Nieoczekiwanie podwyżkę stóp i to aż o 50 p.b. (do -0,25 proc.) zakomunikował Szwajcarski Bank Centralny. Powodem jest nadmierna inflacja, która w tym roku ma wynieść 2,8 proc. (cel banku centralnego to 2,0 proc.).Dlatego też SNB nie wykluczył dalszych ruchów w przyszłości. Thomas Jordan przyznał też, że frank nie jest już “wysoko wyceniany”.

Efekt to wyraźne umocnienie franka po tej decyzji na globalnych rynkach. Inaczej zachował się wczoraj funt – Bank Anglii podwyższył stopy procentowe o 25 p.b. do 1,25 proc., co było powszechnie oczekiwane. Jednocześnie decydenci w BOE przedstawili nowe prognozy sugerujące dwucyfrową inflację na jesieni. Brak konkretnych działań na stopach procentowych jest, zatem wynikiem obaw związanych z wyraźnym spowolnieniem brytyjskiej gospodarki.

W piątek rano dolar zyskuje na szerokim rynku. Najgorzej zachowuje się japoński jen – USDJPY zawrócił w górę po dwóch dniach korekty. Bank Japonii rozczarował dzisiaj tych, którzy po cichu liczyli na jakieś  niespodzianki. Tymczasem nie zmieniło się dokładnie nic, a BOJ zapewnił też o gotowości do dalszych działań w razie potrzeby, dużą determinacją wykazano się zwłaszcza w temacie obrony dotychczasowych założeń programu krzywej rentowności (YCC). Dzisiaj w przestrzeni G-10 słabo wypadają też waluty Antypodów, korony skandynawskie, funt, oraz euro.

Warto jednak uwzględnić fakt, że wpływ na to ma ogromna zmienność widoczna w ostatnich 48 godzinach. Wczoraj chociażby byliśmy świadkami silnego ruchu na EURUSD (z okolic 1,04 do 1,06), na co wpływ mogły mieć spekulacje, że ECB może w lipcu podobnie zaskoczyć rynki, jak SNB. Dzisiaj EURUSD odpadł w dół po tym jak jeden z członków ECB (Visco) dał do zrozumienia, że podwyżki stóp będą stopniowe i wyważone. Jednocześnie rynki widzą, że ECB nie ma zbytnio pomysłu na to, jak zapobiec ryzyku defragmentacji na rynku długu.

Dzisiaj w kalendarzu uwagę zwrócą dane o inflacji HICP za maj w strefie euro, oraz po południu informacje nt. dynamiki produkcji przemysłowej w USA.

Autor poleca również:

NED
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji pkobp | frank pln | rekomendacje giełdowe 2020 | aktualny kurs euro | orange gpw | kurs liry tureckiej wykres | pgnig akcje cena |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here