USDJPY banknotyPara USD/JPY po silnych spadkach na początku roku i dotarciu do wsparcia 104.60 rozpoczęła spokojną wędrówkę w kierunku północnym, która trwa do dzisiaj. Choć sytuacja makroekonomiczna (podnoszenie stóp procentowych przez FED) wspiera dolara amerykańskiego, to dalszy trend wzrostowy stoi pod dużym znakiem zapytania. Grudniowa podwyżka stóp i kilka kolejnych w przyszłym roku, których oczekuje rynkowy konsensus zawiera się już prawdopodobnie w cenach, co zwiększa szanse na wystąpienie głębszej korekty.


Analiza interwału tygodniowego

Para po raz trzeci w tym roku dotarła do strefy oporu 114.00 – 114.71. Strefa ta stanowi kluczową zaporę przed dalszymi wzrostami. Kolejnym istotnym szczytem jest poziom 115.50, a następnie 118.65, gdzie cena znajdowała się pod koniec 2016 r. i na początku 2017 r. Z drugiej strony przebicie lokalnych dołków 112.23 i 111.37 otwarłoby drogę do znacznie niższych poziomów 109.75 (dołek z sierpnia), 108.05 (dołek z maja) oraz 104.60 (tegoroczne minimum).

USD/JPY na dwuletnich oporach. Czy to już czas na spadki?

Analiza interwału dziennego

Na interwale dziennym można zaobserwować główną linię trendu, która rozciąga się od maja br. Choć dwukrotnie była naruszona, cena w szybkim czasie zdołała wrócić powyżej. Jeśli kupujący chcą zachować impet wzrostów w niedalekim czasie będą musieli przeforsować kluczową strefę oporu (114 – 114.71). W przeciwnym razie najprawdopodobniej dojdzie do trwałego przebicia linii trendu, co może spotęgować ruch spadkowy.

USD/JPY na dwuletnich oporach. Czy to już czas na spadki?

Analiza interwału czterogodzinnego

Cena znajduje się w dość istotnym miejscu. Dzisiejsza świeca najprawdopodobniej zamknie się poniżej dziennego pivota, jednak wskaźniki wolumenowe (tygodniowe) VWAP i POC utrzymują cenę w tendencji wzrostowej. Aby sprzedający „rozwinęli skrzydła” struktura ta musiałaby przekształcić się w negatywną. Nieco niżej znajduje się ww. linia trendu oraz tygodniowy i miesięczny pivot. Spoglądając na rynkowy profil wolumenu można zaobserwować dwa istotne poziomy: 112.48 oraz 112.06, które potencjalnie mogą stanowić dodatkowe wsparcie. Można stwierdzić, iż strefa 112.06 – 112.48 będzie stanowiła kluczowe wsparcie dla obecnego trendu spadkowego. Skumulowana delta pozostaje ujemna i od kilku miesięcy maleje, a więc zwiększa się presja sprzedających.

USD/JPY na dwuletnich oporach. Czy to już czas na spadki?

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBlok po 22 – 28 listopada 2018: EUR/AUD, GBP/JPY
Następny artykułPoranny przegląd GPW – Bank Ochrony Środowiska, Herkules, Rank Progress
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here