Naga Markets

usdcoin-usdcZgodnie z danymi on-chain stablecoin emitowany przez firmę Circle zyskuje przewagę nad swoim największym rywalem, jeżeli chodzi o adopcję ze strony inwestorów instytucjonalnych. Jak się okazuje, przez cały 2022 r. dzienna wartość transferów w USDC dokonywanych na blockchainie Ethereum była konsekwentnie wyższa, niż w przypadku USDT. 

USDC wyprzedził USDT pod względem adopcji instytucjonalnej

W ciągu ostatnich 2 tygodni kapitalizacja rynkowa Tethera zmniejszyła się o blisko 4 mld dol. Miały na to wpływ problemy finansowe FTX oraz narastające negatywne emocje wokół tej giełdy, a później również jej upadek. 

Powodem wycofywania środków z USDT mogło być to, że stablecoin ten chwilowo “odkleił się” od wyceny w wysokości 1 dol., spadając do okolic 0,96 dol. Doszło do tego po zamrożeniu monet USDT o wartości 46 mln dol. związanych z giełdą FTX. Co ciekawe po klęsce tej platformy kapitalizacja rynkowa najbliższego konkurenta Tethera wzrosła o prawie 2 mld dol.

W przeszłości USDT zachowywał się podobnie podczas “ekstremalnych” napięć na rynku kryptowalut. Przykładowo jego kurs w stosunku do USD spadł w maju br. poniżej 0,95 dol. Wtedy również zbiegło się to ze wzrostem kapitalizacji USDC. Cena Tethera powróciła do swojego poziomu w ciągu kilku dni, a stojąca za tym projektem firma zapewniała, iż stablecoin ten ma 100% pokrycie w rezerwach. 

Z danych on-chain wynika, że USDC zaczął zyskiwać coraz większą przychylność ze strony inwestorów. Obok zaczęli oni również darzyć mniejszym zaufaniem USDT. Choć Tether wciąż znajduje się na pierwszym miejscu wśród stablecoinów pod względem kapitalizacji rynkowej, USD Coin wyprzedził go pod pewnymi aspektami.

wolumen-transakcyjny-usdt-usdc
Dzienny wolumen transferu USDT i USDC. Źródło: Glassnode

Według platformy Glassnode przez cały 2022 r. dzienna wartość transferów w USDC na blockchainie Ethereum była konsekwentnie wyższa niż dzienna wartość transferów dokonywanych na Ethereum w USDT. Zdaniem ekspertów dane te pokazują, że stablecoin przynależny do Circle jest coraz chętniej wybierany przez podmioty charakteryzujące się wysoką wartością netto. 

Handluj kryptowalutami w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

XTB

Tether bardziej rozchwytywany przez inwestorów detalicznych

Choć użytkownicy USDC angażowali się w stosunkowo wyższe transfery kapitałowe w porównaniu do posiadaczy USDT, największy ze stablecoinów wciąż utrzymuje swoją dominację pod względem liczby dziennie dokonywanych transakcji. Może to więc oznaczać, że interesują się nim bardziej inwestorzy detaliczni.

ilosc-dziennych-transakcji-usdt-usdc
Dzienna ilość transakcji w USDT i USDC. Źródło: Glassnode

O tym, że Tether jest prawdopodobnie bardziej popularny wśród handlowców detalicznych, świadczy także to, iż platformy wdrażające tzw. dowody rezerw po upadku FTX wydają się posiadać więcej USDT, niż USDC.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułDow Jones na sierpniowych maksimach. Wykres dnia Vantage
Następny artykułKursy walut 24.11.2022 r. Funt rośnie dziewiątą sesję z rzędu, euro bez zmian
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here