Naga MarketsUSD/CAD z szansą na korektę wzrostową. Dolar odbije zdaniem analityków TickmillPodczas wczorajszego amerykańskiego święta rynek finansowy był zamknięty w USA, a transakcje na rynku walutowym były stosunkowo spokojne. Rynek czeka, czy środki fiskalne nowego rządu USA zostaną uchwalone, a słabnąc kurs dolara przekłada się na ciekawą sytuację techniczną na parze USD/CAD w obliczu posiedzenia Banku Kanady (BoC) w tym tygodniu. Zdaniem analityków Tickmill wykres popularnego loonie jest jednym z najciekawszych w pierwszej części tygodnia.

  • Zarówno USD, jak i CAD czekają na ważne wydarzenia makroekonomiczne w tym tygodniu
  • O ile w długim terminie dominować powinna słabość dolara amerykańskiego, to w krótkim widać szansę na wzrostową korektę
  • W efekcie Tickmill prognozuje odbicie USD/CAD do 1,2950

Dolar amerykański: Janet Yellen i perspektywa spadków?

Amerykańskie 10-letnie obligacje wzrosły dziś rano o prawie 1 punkt bazowy do blisko 1,1%. Była przewodnicząca Fed Yellen, która została nominowana na sekretarza skarbu, uczestniczy w dzisiejszym przesłuchaniu w Senacie. W swoim przemówieniu Yellen stwierdzi, że jeśli nie będzie bodźca fiskalnego na dużą skalę, amerykańska gospodarka może stanąć w obliczu dłuższej recesji, a w związku z niskimi stopami procentowymi, rząd powinien rozszerzyć środki fiskalne.

Te artykuły również Cię zainteresują
W poniedziałek indeks dolara poruszał się na boki po raz kolejny zamykając dzień na płasko w pobliżu regionu 90,77, ponieważ rynki strawiły propozycję bodźców fiskalnych Bidena i Powella wbrew oczekiwaniom.

USD osłabił się w stosunku do JPY i niewiele zmienił się w stosunku do innych głównych walut, takich jak EUR, GBP i CHF. W tym tygodniu uwaga koncentuje się na inauguracji prezydenta-elekta Joe Bidena 20 stycznia.

Po okresie spadku po Nowym Roku, dane CFTC odzwierciedlały największy tygodniowy zwrot w stosunku do dolara od początku sierpnia 2020 roku.

Dolar kanadyjski: w oczekiwaniu na posiedzenie BoC

Kanada ma przed sobą pracowity tydzień, pojawią się ważne dane na temat inflacji i sprzedaży detalicznej, a także decyzja w sprawie polityki pieniężnej Banku Kanady. Dane te nie pokażą niestety zbyt wiele: mniej uwagi rynek poświęca temu, jak gospodarka zakończyła stary rok, niż temu, jak bardziej rygorystyczne działania w zakresie lockdownu wpłyną na wzrost na początku 2021 roku. Rynki spodziewają się gwałtownego spowolnienia.

Nie oczekuje się, że spotkanie banku centralnego doprowadzi do zmian w polityce, nie można wykluczyć jednak mikro-obniżki stóp, czyli w zakresie 10 punktów bazowych.

Ulica nie oczekuje z kolei żadnych zmian w stopach i ta perspektywa znajduje odzwierciedlenie w kontraktach OIS, które odzwierciedlają oczekiwania co do braku zmian w polityce ze strony BoC lub Fed w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Bardziej interesujące może być sama konferencja prasowa – z perspektywy zdania banku na temat przyszłych prognoz oraz kondycji dolara kanadyjskiego.

Rynki wątpią, że BoC będzie mocno sprzeciwiał się ostatnim wzrostom CAD, szczególnie jeżeli USD zanotuje krótkoterminową korektę wzrostową. Długotrwały trend na USD/CAD pokazuje jednak słabość amerykańskiej waluty.

Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy

Para walutowa USD/CAD: Jednak w górę?

Rachunki spekulacyjne nadal nie są zbytnio zachwycone wynikami CAD, obcinając długie pozycje netto o 197 mln USD do 950 mln USD. Od połowy grudnia inwestorzy nadal utrzymują niedźwiedzią perspektywę na CAD (przynajmniej na podstawie danych CFTC).

Z technicznego i handlowego punktu widzenia, USD/CAD koryguje natomiast swój impulsywny ruch testujący poziom 1,26 na początku roku i w związku z szerszym ożywieniem USD (podkreślonym na powyższym wykresie DXY), USD/CAD wydaje się być przygotowany do trwałego przełamania oporu linii trendu spadkowego na wysokości 1,28, aby w następnej kolejności przetestować 1,29 i wreszcie miesięczny opór 1,2950. Historyczne układy sezonowe wspierają krótkoterminową tezę o byczych ruchach pary walutowej.

Autorem oryginalnej analizy jest Patrick Munnelly, strateg rynkowy w Tickmill.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here