Naga MarketsUSA zwiększają siły na Bliskim Wschodzie. Jak reagują rynki?Ubiegłotygodniowy atak sił amerykańskich, wskutek którego zginęli irański generał Kasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Kuds i jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis zapewnił burzliwy początek 2020 roku na rynkach. Wynikający z tego wzrost napięć między USA i Iranem poskutkował wysłaniem dodatkowych sił amerykańskich na Bliski Wschód. Ponadto, amerykański sekretarz obrony Mark Esper optuje za pozostaniem wojsk w Iraku.

Pod koniec ubiegłego tygodnia w Kuwejcie rozmieszczonych zostało około 3500 żołnierzy. Według najnowszego rozkazu, w Region Zatoki Perskiej od strony Morza Śródziemnego mają się przenieść dodatkowo 3 okręty z około 2200 żołnierzami piechoty morskiej oraz śmigłowiec.

Amerykanie pozostaną w Iraku

List amerykańskiego dowódcy jaki ostatnio wyciekł do prasy mógł wskazywać na wycofywanie sił z Iraku. Jednakże, generał armii USA Mark Milley, przewodniczący szefów sztabów, powiedział wczoraj dziennikarzom, że list jest szkicem i nigdy nie miał zostać wysłany.

Sekretarz obrony USA powiedział ponadto, że nie zostały wydane żadne plany wycofania z Iraku, ani też Stany Zjednoczone nie przygotowują się do takiego kroku. Esper wierzy, że Irakijczycy chcą obecności USA w swoim kraju.

Jednak iracki parlament w niewiążącym głosowaniu wezwał wojska USA do wycofania się. Reakcją Donalda Trumpa na to wezwanie była groźba sankcji na Irak oraz domaganie się zwrotu kosztów inwestycji jakie Stany Zjednoczone dokonały w tym kraju przez ostatnie 17 lat.

Kurs euro do dolara wróci do wzrostów?

Wzrost napięć między USA i Iranem doprowadził do umocnienia dolara, co zaowocowało korektę impulsu wzrostowego na parze walutowej EURUSD. Jak widać na wykresie dziennym poniżej, za wsparcie posłużyła strefa w obrębie 1,1150, a w tym byki muszą się zmierzyć z poziomem 1,1200.

Na konflikcie zyskała także ropa naftowa, która wczoraj testowała poziom 64 dolarów za baryłkę. Podobnie, kontrakty terminowe na złoto, które wyznaczyły wczoraj szczyt w okolicach 1591 dolarów. Na wykresie złotego kruszcu powstał natomiast pin bar, który może wskazywać na potencjalną korektę po silnych ruchu wzrostowym.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Wykres dzienny S&P 500, EUR/USD, kontraktów terminowych na ropę naftową oraz złoto - 07.01.2020 r.
Wykres dzienny S&P 500, EUR/USD, kontraktów terminowych na ropę naftową oraz złoto – 07.01.2020 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here