Naga MarketsNajnowsze dane dotyczące amerykańskiej gospodarki jasno wskazują, że eskalacja wojny handlowej może odbić się na wynikach USA za trzeci kwartał. Zaskoczeniem był wzrost deficytu handlowego towarów w sierpniu do 75,8 mld USD. Jest to najgorszy wynik od pół roku oraz bliski rekordowym szczytom. Szczególnie ucierpiało rolnictwo i firmy motoryzacyjne, tak wynika z danych opublikowanych w czwartek.

Banki zmniejszają prognozy wzrostu PKB

Według danych z Departamentu Handlu, w sierpniu szczególnie zmalał eksport żywności, dostaw przemysłowych oraz samochodów. Z innego raportu opublikowanego przez instytucję wynika, że zmniejszyły się również inwestycje w przedsiębiorstwach, a także zamówienia w fabrykach.

Najwyższy deficyt od pół roku

Ekonomiści z JPMorgan Chase, Amherst Pierpont Securities oraz Capital Economics zmniejszyli prognozy wzrostu PKB na trzeci kwartał. Przed publikacją wczorajszych danych, mediana szacunków według Bloomberga wynosiła 3%. Po serii obniżek prognoz wartość ta prawdopodobnie spadnie.

Chociaż analitycy powiedzieli, że deficyt handlowy po części odzwierciedlał spodziewany spadek eksportu soi jako skutek wprowadzonych przez Chiny taryf celnych, to widać, że niepewność związana z handlem zwiększyła zmienność publikowanych danych.

Co więcej, rosnący deficyt handlowy stoi w sprzeczności z planami Trumpa do zmniejszenia tej luki oraz może zachwiać jego wiarę w dokonanie tego poprzez silniejszy krajowy popyt. „Narracja administracji Trumpa, mówiąca, że spadek deficytu w drugim kwartale to skutek nowej polityki handlowej, zaczyna się załamywać, tak jak oczekiwaliśmy” – powiedział Ian Sheperdson z Pantheon Macroeconomics.

Globalny handel cierpi

W czwartek opublikowano również dane dotyczące światowego handlu, który ucierpiał nieco na potyczce między dwoma największymi gospodarkami świata. DHL powiedział, że obliczany przez niego wskaźnik barometru handlowego osłabł we wrześniu, znajduje się obecnie najniżej od 2016 roku, co wskazuje na wolniejsze tempo wzrostu w najbliższych miesiącach.

Światowa Organizacja Handlu dodatkowo zmniejszyła wczoraj prognozy dotyczące globalnej wymiany handlowej na przyszły rok. Ostrzegła, że napięcia pomiędzy USA i Chinami stanowi zagrożenie dla całej gospodarki światowej.

Choć ekonomiści twierdzą, że jeszcze za wcześnie jest na zmierzenie dokładnego wpływu konfliktu na amerykańską gospodarkę, to z pewnością będzie ono negatywne zarówno dla USA, jak i dla Chin. Na razie widać jedynie pierwsze oznaki wojny handlowej, na pełne efekty będzie trzeba poczekać do przyszłego roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here