Naga MarketsIkona Facebook na iOSKomitet ds. Usług Finansowych USA poprosił Facebooka i jego partnerów o zaprzestanie opracowywania projektu LibraCoin – stablecoina giganta mediów społecznościowych.

W liście z dn. 2 lipca, skierowanym do prezesów Facebooka, Marka Zuckerberga i Davida Marcusa, oraz dyrektora operacyjnego Sheryl Sandberg, ustawodawcy odnieśli się do LibraCoin.

LibraCoin: nowy, wspaniały świat?

Komitet twierdzi, że projekt może doprowadzić do powstania całkowicie nowego globalnego systemu finansowego, który opiera się na Szwajcarii i ma na celu rywalizację z amerykańską polityką pieniężną i dolarem. Komisja zauważa, że ​​takie przedsięwzięcie może mieć poważne konsekwencje:

„Powoduje to poważne obawy dotyczące prywatności, handlu, bezpieczeństwa narodowego i polityki pieniężnej nie tylko dla ponad 2 miliardów użytkowników Facebooka, ale także dla inwestorów, konsumentów i szerszej gospodarki światowej”.

Urzędnicy dodają, że przewidują luki w zabezpieczeniach cybernetycznych, które potencjalnie mogą doprowadzić do utraty bilionów dolarów nieubezpieczonych depozytów, a konsumenci mogą być narażeni na poważne obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa narodowego.

Komisja zauważa również, że niepokojąca przeszłość Facebooka dot. danych użytkowników dodatkowo pogarsza te obawy. List zawiera zdanie:

„Jeśli produkty i usługi takie jak te są niewłaściwie regulowane i bez wystarczającego nadzoru, mogą stwarzać ryzyko systemowe, które zagraża amerykańskiej i globalnej stabilności finansowej”.

Koniec pracy!

Komisja twierdzi, że „konieczne jest, aby Facebook i jego partnerzy natychmiast zaprzestali realizacji planów”, dopóki organy regulacyjne nie przeanalizują powyższych kwestii.

Organy regulacyjne zamierzają przeprowadzić publiczne przesłuchania na temat zagrożeń i korzyści systemu oraz zbadać rozwiązania legislacyjne. List zawiera konkluzję:

„Brak zaprzestania wdrażania [projektu], zanim będziemy mogli to zrobić, grozi powstaniem nowego szwajcarskiego systemu finansowego, który jest zbyt duży, by upaść”.

LibraCoina wywołuje kontrowersje od samego początku, gdy tylko firma przyznała, że ma w planach jego emisję. Do analizy projektu nawoływał szef Banku Anglii i główni urzędnicy Fed.

Również wczoraj laureat Nagrody Nobla, Joseph Eugene Stiglitz, opublikował kontrowersyjny artykuł, w którym stwierdził, że „każda waluta opiera się na zaufaniu, ale tylko głupiec zaufałby walucie Facebooka”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here