Naga MarketsUSA: Wybory prezydenckie w 2020 nie wpłyną na decyzje Fed, uważają ekonomiściTemat wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych dość często pojawia się w kontekście wojny handlowej. Ma to związek m.in. z wypowiedzią Donalda Trumpa, który uważa, że dobrym rozwiązaniem może być zaczekanie z podpisaniem I fazy umowy z Chinami właśnie do wyborów. Z kolei w najnowszej ankiecie Bloomberga zapytano ekonomistów, czy wybory w 2020 roku wpłyną na decyzję Rezerwy Federalnej odnośnie polityki pieniężnej.

W sondażu trwającym od poniedziałku do środy (2 – 4 grudnia) brało udział 29 ekonomistów. Mediana ich odpowiedzi ukazuje, że oczekują pozostawienia docelowego zakresu stopy funduszy federalnych na poziomie 1,5 – 1,75% do końca 2021 roku. Poprzednia prognoza z października wskazywała natomiast na potencjał do obniżki stóp procentowych.

Fed nie ugnie się naciskom Donalda Trumpa?

Oprócz wyrażenia poglądu na temat wysokości stóp, ekonomiści zostali także zapytania o wybory prezydenckie w USA, a konkretnie, czy będą one miały jakiś wpływ na politykę Rezerwy Federalnej. Ankietowani w większości byli zgodni, co do tego, że wybory nie powinny wpływać na decyzję Fed.

W tym roku byliśmy świadkami trzech obniżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Badani w ankiecie uważają, że pomogło to wesprzeć wzrost gospodarczy.

Donald Trump znany jest z prób wywierania wpływu na Rezerwę Federalną, a zwłaszcza jej przewodniczącego Jerome’a Powella, by ten łagodził politykę pieniężną. Pozostaje pytanie, czy w związku z wyborami, gdzie Trump będzie walczył o reelekcję, nie ucieknie się do ponownego stosowania presji na szefie Fedu, a także jaki będzie tego ewentualny skutek.

Zobacz też: Brexit: UE i Wielka Brytania zawrą umowę o wolnym handlu?

Kurs dolara do jena pozostaje niezdecydowany

Notowania dolara do jena osuwały się w trakcie pierwszych dwóch sesji obecnego tygodnia. Wczoraj kurs USDJPY po wyznaczeniu nowego dołka zniósł część wtorkowych strat. Dziś natomiast zmienność jest niewielka, jednakże utrzymanie notowań ponad poziomem 108,28 na zamknięciach dnia, daje szanse na ruch powrotny w kierunku szczytu przy 109,72.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych >>

Wykres dzienny pary walutowej USDJPY - 05.12.2019 r.
Wykres dzienny pary walutowej USDJPY – 05.12.2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here