Naga MarketsipoW przyszłym roku na rynku akcyjnym zadebiutuje wiele znanych firm. Wśród nich znajduje się m.in. SLack, Uber czy Airbnb. Również swoje pierwsze oferty publiczne planują przeprowadzić mniej znane firmy tj. Cosworth, Crowdstrike, Palantir czy Lyft. To oznacza, iż 2019 rok może należeć do spółek technologicznych, a debiuty mogą być ciekawą okazją do inwestycji.


Slack – nowoczesny komunikator biznesowy

Firma Slack Technologies planuje debiut oferując aplikację biznesowe komunikatora internetowego. Obecna wartość spółki wyceniana jest na ok. 7 mld USD. Z usług komunikatora korzysta codziennie ponad 8 mln użytkowników z czego ponad 37% stanowią płatne subskrypcje. IPO spółki planowane jest na pierwszą połowę 2019 r.

Uber ściga się z Lyftem

Według bieżących szacunków wartość Ubera wynosi obecnie 120 mld USD, co jest zbliżoną wartością do Netflixa – spółki na 41 miejscu w indeksie SP500 pod względem wielkości kapitalizacji. Długo oczekiwany debiut zapowiadany jest na koniec przyszłego roku, jednak ze względu na konkurencję w postaci mniej znanej firmy Lyft, być może IPO Ubera zobaczymy znacznie szybciej.

Firma Lyft funkcjonuje podobnie do Ubera, jednak na znacznie mniejszą skalę. Obecna jej wartość szacowana jest na zaledwie 12,5% wartości Ubera i wynosi ok. 15 mld USD. Mimo małej skali firma prężnie się rozwija, a swój debiut planuje między marcem, a kwietniem 2019 r.

Zobacz również: Draghi daje powody do zadowolenia

Airbnb – rynek wynajmu

Firma reklamuje się jako światowy lider rynku wynajmu oferując dostęp do ponad 5 milionów miejsc w 191 krajach. Prezes Airbnb Brian Chesky, podczas ostatniej konferencji „Code Conference 2018” powiedział:

– Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia IPO w przyszłym roku, jednak musimy się upewnić, że odbędzie się ono z korzyścią dla spółki.

Obecna wycena firmy oscyluje w granicach 31 mld USD.

Palantir, czyli złoża danych

Jednym z założycieli spółki jest wspólnik Elona Muska w Paypal, Pater Thiel. Firma posiada technologię, która umożliwia eksplorację ogromnych zbiorów danych. Wartość inwestycji w nową technologię jest porównywalna do inwestycji typu Youtube, SpaceX czy Tesla.

Bieżąca wycena szacuje wartość spółki na ok. 41 mld USD, a swój debiut firma przewiduje pod koniec 2019 r. lub na początku 2020 r.

CrowdStrike – ochrona w sieci

CrowdStrike zapewnia sofware, który wspomaga ochronę w sieci. Firma została założona w 2011 roku przez dwóch menedżerów, którzy wcześniej pracowali w branży pod szyldem firmy McAfee. Obecna wycena to 3 mld USD, a IPO planowane jest na pierwszą połowę 2019 r.

Zobacz również: Janet Yellen obawia się o kolejny kryzys finansowy

Cosworth, czyli silniki i systemy dla samochodów autonomicznych

Cosworth to brytyjska firma z branży motoryzacyjnej, produkująca m.in. silniki dla Formuły 1, ale także zajmuje się elektroniką, sensorami i oprogramowaniem analitycznym z którego korzystają autonomiczne auta. Jak niedawno informował prezes firmy Kevin Kalkhoven, IPO spółki planowane jest prawdopodobnie na 2019 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here